Erdoğan: Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim

Erdoğan: Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim
Erdoğan: Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle düzenlenen ortak basın toplantısında, 'Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim. Ne kadar arabuluculuk yapabiliyoruz buna bakalım' ifadesini kullandı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında konuşan Erdoğan, 'Biz alımlarımızı İran'ın yerli parası ile yapalım istiyoruz' dedi.

RADİKAL - İran ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

Ruhani, "İkinci ortak yüksek düzeyli işbirliği konseyimizi gerçekleştirdik. Bölgesel konularda ikili işbirliğimiz hakkında görüşmeler yaptık. Pek çok konuda anlaşmalara vardık. İkili konularda enerji konusunda, ulaştırma konusunda, karşılıklı yatırımlar konusunda yatırımları görüştük. Daha güvenli sınırlara sahip olma konusunda terörle mücadele konusunda sınırlarımızı koruma konusunda anlaştık. Çok hassas bir dönemde bu konuşmaları gerçekleştiriyoruz. Etrafımızda güvensizlik ve istikrarsızlık ve iki taraf bu konuda bu konularda tahammül edemeyeceğimizi birbirimize bildirdik. Aşırılıklara, terörizme karşı mücadele kararlığımızı gösterdik" dedi. P5+1 ülkeleri ve İran arasında gerçekleşen nükleer anlaşmaya desteği için Türkiye 'ye teşekkür eden Ruhani, "Nükleer meselede İran'ı destekledikleri için Sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür etmek istiyorum. Lozan'daki görüşmelerden alınan sonuç İran ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler açısından kolaylıklar yaratacaktır. Çok hassas bir dönemde bu konuşmaları yapıyoruz. Bölgesel meseleler konusunda hassas bir dönemdeyiz. İki taraf güvensizlik konusuna tahammül edemeyeceğini birbirine tebliğ etti. Radikalizme karşı mücadele kararlılığımızı gösterdik" ifadesini kullandı. 

İranlı sözcüden Erdoğan'a sert sözler

YEMEN'DE ATEŞKES TALEBİ

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyonun Yemen'e müdahalesi hakkında da konuştuklarını söyleyen Ruhani, "Irak, Suriye, Filistin meselesini görüştük. Yemen meselesini daha detaylı konuştuk. Yemen'de ateşkese ulaşılması konusunda üçüncü ülkelerin müdahalesinin durdurulmasını talep ediyoruz. Yemen'de barışa emniyete giden bir yola ulaşalım istiyoruz. Ateşkes talep ediyoruz" dedi. Ruhani, ticaretin de 30 milyar dolara çıkacağını sözlerine ekledi. 

İran: Anlaşmaya uyulmazsa nükleer programa döneriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şöyle konuştu: "Bugün çok anlamlı bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Bu toplantıda sekiz anlaşma, bir mutabakat imzalandı. Neler yapabileceğimiz değerlendirdik. Bölge adeta ateşten bir çember. Bunları konuştuk. Terörü değerlendirdik. Siyasi noktada müşterek hangi adımları atabiliriz bunları konuştuk."

'EN PAHALI DOĞALGAZI İRAN'DAN ALIYORUZ'

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Erdoğan, "Ekonomik alanda ise belli bir hızı maalesef kaybettik. Bir hedef belirlemiştik, 30 milyar dolar olarak. Maalesef bu konuda gerideyiz. Biz en pahalı doğalgazı İran'dan alıyoruz. Biz İran’ın doğalgaz ihracatının yüzde 95’ini alıyoruz ama fiyat bakımından en pahalı gazı ithal ediyoruz. Bu fiyat aşağı çekilmiş olsa alacağımız doğalgazı çok daha artırırız. İllerin dışında ilçelere dağılan şebekelerimizde ihtiyacımız var. 30 milyarlık hedefi de bir an önce yakalamak istiyoruz. Birbirimize seslenecek ve duyacak mesafedeyiz. Ankara ’dan kalktık iki saatte buraya geldik. Müşterek yapacağımız çok önemli şeyler var. Ulaşımda önemli adımlar atmamız lazım. Ulaşımdaki sıkıntıları aşmamız lazım. Bürokraside engeller var. İran aramızdaki turizme çok daha yaygınlaştıralım. Turizmdeki tecrübemizi İran ile paylaşmak isteriz. Hava, kum, deniz yeterli bir olay değildi. Kültürel turizmi yaygınlaştıralım. İran ile müşterek çalışmaların içine girmemiz mümkün" dedi.

İran'da 65 vekilden, 'Erdoğan'ı uyarın' mektubu

KUR BASKISI ALTINDA KALMAYIZ

Erdoğan, "Biz ne doların ne euro’nun baskısı altında kalalım. Biz alımlarımızı İran’ın yerli parası ile yapalım istiyoruz. Kur baskısı altında kalmayız. İran da kendi parasıyla alımlarını bizden yapsınlar. Döviz kurunda başka paraların baskısı altında kalmamalıyız" ifadesini kullandı. 

'BEN MEZHEBE BAKMIYORUM'

Ortadoğu'da yaşananlar hakkında konuşan Erdoğan, "Irak'taki sorunları ele aldık. Irak kan ağladığımız bir yer. 350 km sınırımız var. 100 bini aşkın insan öldü. Tarih, kültür katledildi. Hâlâ devam ediyor. Suriye'de 300 bin insan öldü. Kim öldü? Müslümanlar. Beni ne Şii ne Sünni ilgilendirir. Ben Müslüman öldü diye bakarım. Yaradılmışların en şereflisi insan diye bakarım. Ama yine insan çok acımasız. Bu kadar ölümü kabullenmek mümkün değil. Bizim bir araya gelerek müzakere yaparak kana ölüme son vermemiz lazım. Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim. Ne kadar arabuluculuk yapabiliyoruz buna bakalım" dedi.

İran gazetesinden Erdoğan yorumu: Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da