Erdoğan G-20'de dinlenmiş olabilir

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in 2010'da Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı Toronto'daki G-8 ve G-20 zirvelerini Kanada istihbaratının yardımıyla dinlediği ileri sürüldü.

Britanya ve Avustralya’nın başını çektiği ‘işbirlikçileri’ ile 35 lideri dinlediği ortaya çıkan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) üst düzey toplantılara ‘dahil’ olmaktan da geri durmadı. Eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştiren CBC, kurumun, Kanada’daki ‘mevkidaşı’ İletişim Güvenliği Kuruluşu’nun (CSEC) yardımıyla Haziran 2010’da Toronto’da Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın da katıldığı G-20 ile G-8 zirvesini dinlediğini yazdı. 

ABD Elçiliği’ne üslendiler 

‘Çok gizli’ damgalı bilgilendirme notlarının kaynak gösterildiği habere göre, NSA ajanları başkent Ottowa’daki ABD Büyükelçiliği’ni 6 gün boyunca güvenlik komuta merkezi olarak kullandı. Kanadalı yetkililerin de operasyondan haberdar olduğunun anlaşıldığı notlarda hükümetin kendilerine iletilen talebi kabul ettiği bilgisi ve “operasyon Kanadalı partnerler ile yakın işbirliği içinde tamamlandı” ifadesi yer aldı. 

Hangi lider dinlendi meçhul 

Ancak belgelerde tam olarak hangi lider ya da yetkililerin dinlendiği belirtilmezken amacın ‘ politika yapıcılara ek destek sağlamak’ olduğu kaydedildi. Halen görevde olan Kanada Başbakan’ı Stephen Harper’ın sözcüsü “Ulusal güvenliğimize dair konularda yorum yapmayız. Güvenlik kurumlarının görevlerini kanunlara uygun olarak yerine getirebilmeleri için bağımsız bir işleyişleri vardır” demekle yetindi. CSEC’nin, Brezilya’daki dinleme faaliyetlerinde de NSA ile ortak hareket ettiğine dair ekimde ortaya atılan iddialar üzerine Harper yoğun eleştiri almıştı.
Türkiye ’nin adı daha önceden de NSA skandalında geçmişti. NSA ile CSEC, 2009’da Londra’daki G-20 zirvesinde de ortak dinleme faaliyeti gerçekleştirmiş ve Britanya Devlet İletişim Birimi’nin (GCHQ) desteğiyle katılımcıların telefon konuşmalarını ve e-postalarını izlemişti. Dinlenenler arasında zirveye katılan dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de vardı.