Erdoğan: Her türlü koalisyonda yer almaya hazırız

Erdoğan: Her türlü koalisyonda yer almaya hazırız
Erdoğan: Her türlü koalisyonda yer almaya hazırız
Rusya'ya ziyareti öncesinde bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Suriye'ye olası bir müdahalede Türkiye'nin her türlü koalisyonun içinde yer almaya hazır olduğunu söyledi.

Radikal.com.tr – G20 zirvesi için Rusya'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan St. Petersburg’a hareketi öncesinde havalimanında bir açıklama yaptı. Erdoğan, Suriye'ye olası bir müdahalede Türkiye'nin her türlü koalisyonun içinde yer almaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya ve Arjantin ziyaretleri öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan, öncelikle St. Petersburg’da toplanacak G20 zirvesi ve Buenos Aires’teki ‘olimpiyat kenti seçimi’ne değinerek şunları söyledi:

“G20'nin küresel ekonomik işbirliği açısında temel platform haline geldiği hepiniz tarafından malumunuz. Petersburg'daki zirvenin ana konusu büyüme ve istihdam olacak. Türkiye özellikle son yıllarda etkisini gösteren küresel ekonomik kriz karşısında güçlü bir ekonomi olarak örnek gösterilmekte.”

“2020 olimpiyatlarına İstanbul'un ev sahipliği yapmasını çok önemsiyoruz ve bu amaçla Arjantin'e gidiyoruz. En son Mersin Akdeniz oyunlarını başarıyla gerçekleştirdik. 2020 Olimpiyatları'na da en iyi şekilde ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. Tokyo ve Madrid gerek şehirler gerek ülkeler olarak daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yaptı. İstanbul daha önce böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmadı. Bu açıdan rakiplerinden farklıdır. Temennimiz müjdeli bir haberle dönmek.”


Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın sorulara verdiği yanıtlardan öne çıkan sözleri şöyle:

SURİYE
“Suriye'de şehit edilmiş olan o yavrularımızın zaten bütün kamera çekimlerini dünya gördü, bizler de izledik. Dikkat ederseniz bir kurşun yarası ve ya kan değil, onların sadece kimyasal bombalarla öldürüldüğünü çok açık gördük. Tabii rejim şu anda bunu kabul ediyor. Rejim 'biz yapmadık muhalifler yaptı' diye bir kaçamak yapma gayreti içinde. ABD'nin bu konuda iddialı çıkışları var, bizim de aynı şekilde.

Sayın Putin son yaptığı açıklamalarda kimyasal kullanıldığı ispatlandığı takdirde tavırlarının değişeceğini söyledi. Putin 'askeri müdahaleye karşıyız' derken, kimyasal silah olması halinde taraftar olması çok enteresandır. Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın bize göre bu suçtur. Bu bir insanlık suçudur. Uçaklarla bombalara öldüreceksin suç olmayacak, kimyasalla öldüreceksin suç olacak. Bir defa öldürmek suç mu değil mi buraya bakmak lazım. Kimyasal olan daha vahşi diyebilirsiniz, olabilir. Vahşet noktasına girerseniz uçaklardan bombalayarak öldürmek çok daha vahşi olabilir. 100 bin kişinin öldürülmesine suç değildir diyeceksiniz, 1000 kişinin öldürülmesi suçtur, kimyasal ispatlanırsa BM'nin yanında oluruz diyeceksiniz. Bana çok tuhaf geliyor bu.”


TÜRKİYE OPERASYONUN NERESİNDE
“(Türkiye bu operasyonun neresinde olacak) Bunu şartlar belirleyecek. Biz şu anda her türlü koalisyonun içerisinde yer almaya hazır olduğumuzu söyledik. Sayın Obama'nın bunu kongreye götürmesi olayı kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Kendine olan güveninden de kaynaklanabilir.”


CHP 'NİN MISIR ZİYARETİ
"Büyükelçimizi müzakereler için buraya çağırdık. Biz 'büyükelçiliği kapatıyoruz' diyerek bir adım atmadık. Müzakerelerimizi gerçekleştirdik, bunun ardından da kendisini tekrar gönderiyoruz, ama Mısır'daki şartlar başka türlü olursa yine değerlendiririz.

CHP'nin oraya gitmesini önemsiyorum. Darbe deneyimlerinden bir şeyler aktaracaklar ya da darbe için akıl alacaklar. 'Biz de böyle darbeler yaptık veya böyle darbelerin arkasında bulunduk' gibi bir paylaşımı olabilir. Siyasette 'hangi parti nedir nasıldır' bunun tanınması bakımından isabetli olur.”Putin: Suriye'de Esad meşru iktidar, kimyasal El Kaide işi


Suriyeli yetkili: Türkiye'yi vururuz