Erdoğan ile Putin arasında Esad görüşmesi

Erdoğan ile Putin arasında Esad görüşmesi
Erdoğan ile Putin arasında Esad görüşmesi
Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Esad'ın Rusya'ya giderek Putin ile görüşmesi konusunda Putin ile telefon görüşmesi yaparak bilgi aldı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Esad'ın dün Moskova'ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Putin'e Suriye'deki son gelişmeler hakkındaki endişelerini dile getirdi. Bu çerçevede, Halep ve çevresini hedef alan saldırıların  yeni bir göç dalgasını beraberinde getirebileceğine ilişkin kaygıların da ifade edildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PYD ve YPG'nin PKK bağlantılarına da dikkati çektiği görüşmede, Türkiye 'nin IŞİD de dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadeleye önem verdiğini vurguladığı kaydedildi. İki liderin, G-20 vesilesiyle önümüzdeki ay biraraya geldiklerinde tüm konuları ayrıntılı biçimde görüşme konusunda da mutabık kaldıkları belirtildi.

Esad ile Putin arasında dün gerçekleşen görüşmede Suriye'deki gelişmelerin ve Suriye ordusunun planlarının ele alındığı ve Esad'ın Putin'e bilgi verdiği belirtilmişti.  Görüşmeyle ilgili Kremlin'den yapılan açıklamada, iki liderin "terör örgütleriyle mücadeleyi" ve Rusya'nın hava saldırılarının devamını konuştuğu bildirilmişti.  (dha)