Erdoğan: İnternete karşıtlığım her geçen gün daha da atıyor

Erdoğan: İnternete karşıtlığım her geçen gün daha da atıyor
Erdoğan: İnternete karşıtlığım her geçen gün daha da atıyor
Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptıkları görüşme hakkında açıklama yaptı.

Bazı kadın gazetecileri ve medya kuruluşlarını hedef alan açıklamalarından dolayı dünyanın önde gelen ifade özgürlüğü savunucuları tarafından eleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , hükümetin interneti kontrol altına alma çabalarını savunarak, "İnternete olan karşıtlığım her geçen gün daha da artıyor" dedi. Türkiye ’nin bazı medya organlarından şikayet eden Erdoğan, söz konusu TV ve gazeteleri, "Gezi eylemleri, yolsuzluk operasyonları ve rehine meselesinde çarpık ve kutuplaştırıcı yayın yapmakla" eleştirdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) üyelerinden oluşan heyet adına CPJ tarafından yapılan açıklamada Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ için de "Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesini ‘agresif biçimde’ savundu; buna karşılık gazetecilerin koşullarını iyileştirmek için çaba göstereceklerini söyledi" ifadeleri yer aldı.

YABANCI BASINA ELEŞTİRİ

CPJ açıklamasına göre Erdoğan, Türkiye medyasının bazı organlarının yanı sıra The New York Times ve CNN International gibi yabancı medya organlarını da eleştirdi.

Açıklamada Erdoğan'ın internet üzerine sarf ettiği şu sözlere yer verildi: “IŞİD ve benzeri terör örgütlerin internet üzerinden kendilerine takipçi toplamasından duyduğu endişeyi gerekçe olarak gösteren Erdoğan, hükümetin internet ortamını kontrol etme çabalarını savundu ve şöyle dedi: 'Her geçen gün internete daha da karşı oluyorum.'”

'GÖRÜŞ BİRLİĞİNDE DEĞİLİZ'

Ortak heyete başkanlık eden CPJ Başkanı Sandra Mims Rowe ise randevudan ve duydukları vaatlerden memnun olduklarını belirtmekle birlikte görüşmelerden pek tatmin olmadıklarını şu ifadelerle dile getirdi: “Hükümet yetkilileriyle medyanın rolüne dair görüş birliğinde değiliz. Umarız uluslararası kaygıların derinliğini anlarlar.” (T24)