Erdoğan, İsrail'e şartlarını hatırlattı: 'Akdeniz'de akan kan silinmedikçe'

Erdoğan, İsrail'e şartlarını hatırlattı: 'Akdeniz'de akan kan silinmedikçe'
Erdoğan, İsrail'e şartlarını hatırlattı: 'Akdeniz'de akan kan silinmedikçe'
İsrail-Türkiye ilişkileri için 'yangın diplomasisi' başladı. Sinirlioğlu Cenevre'ye gidip İsrailli temsilciyle görüştü. Erdoğan ise şartları yineledi.

TEL AVİV- Türkiye ’nin İsrail ’in Karmel bölgesindeki yangını söndürme seferberliğine iki uçakla katılmasının ardından Mavi Marmara’ya saldırıyla bozulan ilişkileri rayına koymak için yeni bir girişim başlatıldı. Önce Haaretz gazetesi, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun Mavi Marmara’yı soruşturan BM komisyonundaki İsrailli temsilci Yosef Ciechanover’i, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmek üzere Cenevre’ye gönderdiğini duyurdu. Ardından Dışişleri sözcüsü Selçuk Ünal da Sinirlioğlu’nun Cenevre’ye giderek üst düzey İsrailli bir yetkiliyle görüştüğünü doğruladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ise ‘Akdeniz’de akan kan temizlenmedikçe yeni bir başlangıç olmayacağını’ söyledi.

‘Taslak hazırlayacaklar’
Haaretz’e konuşan İsrailli bir yetkili, Ciechanover ve Sinirlioğlu’nun diplomatik krizi sona erdirecek bir anlaşma taslağı hazırlamaya çalışacağını söyledi. Gazete Türk tarafının Mavi Marmara’da 9 Türk’ün öldürülmesiyle ilgili özür ve tazminat talebinin hâlâ geçerli olduğunu hatırlattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Sanayi Bakanı Binyamin Ben-Eliezer haziranda Brüksel’de gizlice görüşmüş ama krizden sonraki bu ilk temas İsrail kabinesindeki çatlak nedeniyle sonuç vermemişti. Haaretz yazarı Zvi Barel de, “İsrail özür dilerse trajedi olmaz. Fırsatı heba hata olur” diye yazdı. Wall Street Journal “Yardım ilişkilerin kapısını açtı” yorumunu yaparken eski İsrailli diplomat Alon Liel “Türkiye’nin jesti özür sürecini hızlandırır” dedi.
‘Yardım başka siyaset başka’
İsrail hükümetinden ise karışık sinyaller geldi. Netanyahu önceki gün “Uluslararası yardım çerçevesinde çok ilginç şeyler de oldu. Bir kere Türkçe konuşan Türk pilotlarla, Yunanca konuşan Yunan pilotlar İsrailli pilotlarla birlikte uçuyorlar ki, bu önemli bir nokta. İsrail açısından bunun önemli sonuçları olacak” dedi. Beri tarafta Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, “İki konu birbiriyle karıştırmamalı. Siyasi ilişkiler, siyasi ilişkilerdir ve yardım yapılması gereken doğal şeydir. İsrail de Türkiye’ye yardım etmişti” itirazını yaptı.

‘İnsani ve İslami görev’
Erdoğan da dün ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’nin şartlarını şöyle yineledi: “(Yangın felaketine atıfla) Bu insani ve İslami görevimizdir. Mağdurların rengine, dinine bakmadık. Birileri çıkıyor yeni bir dönemi başlatalım diyor. Önce şehit edilen 9 kardeşimizin hesabı verilecek. Özür dilenecek, tazminatı verilecek. El uzatanın elinini havada bırakmayız. Adım atana adım atarız. Ama önce samimiyet. Akdeniz’e dökülen kan temizlennmedikçe, o kan lekesini İsrail temizlemedikçe kimse susmamızı beklemesin.” (haaretz- ynet)