Erdoğan Merkel'le sığınmacıları görüştü

Erdoğan Merkel'le sığınmacıları görüştü
Erdoğan Merkel'le sığınmacıları görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Şansölyesi Merkel'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve görüşmede Suriyeli sığınmacıların durumunun ele alındığı bildirildi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, yasa dışı göç, Suriyeli sığınmacıların dramı, Suriye meselesi ve Mescid-i Aksa'daki ihlaller nedeniyle yaşanan gerilim ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye 'nin halihazırda, din ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2 milyonu aşkın Suriyeliye ve Iraklıya ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, AB başta olmak üzere uluslararası toplumun yük paylaşımı konusunda ivedilikle adım atması gerektiğine dikkati çekti. 

Esad: Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler

Erdoğan, Türkiye'nin konuya ilişkin uygulamalarıyla, AB değerlerini AB ülkelerinden daha fazla benimsemiş olduğunu gösterdiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'e, bu yıl içinde şu ana kadar Türkiye'nin Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Akdeniz'de kurtarılan mülteci sayısının 50 bini aştığını, bu rakamın son 5 yılın toplamından fazla olduğunu belirtti.

Şansölye Merkel de Türkiye'nin yaptıklarının takdire şayan olduğunu ifade ederek, son gelişmelerin ardından yıl sonuna kadar Almanya'ya gelecek mülteci sayısının 800 bini bulabileceğini anlattı. AB ülkelerinin daha fazla sorumluluk üstlenmeleri gerektiğine değinen Merkel, göçün düzenli ve kontrollü biçimde gerçekleşmesi için Türkiye ile diyalog halinde olmayı önemli bulduklarını söyledi.

Merkel, IŞİD'le mücadelede sunduğu önemli katkılardan dolayı da Türkiye'ye müteşekkir olduklarını vurguladı.

Avustralya IŞİD'i ilk kez vurdu

MERKEL: İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ

Almanya'nın mülteciler konusundaki duyarlılığının memnuniyet verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD ve PKK 'yla mücadele konusunda müttefik ülkeler arasında dayanışmanın önemli olduğuna değindi.

Erdoğan, PKK'nın bazı AB ülkelerinde mevcudiyetini koruyabilmesinin rahatsız edici olduğuna da işaret etti. Merkel de PKK'nın Almanya'da da "terör örgütü olarak görüldüğünü" ifade ederek, bu hususta her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Görüşmede, Suriye'deki kaosun son bulması için siyasi çözümün şart olduğu da vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'den arındırılmış bir bölge oluşturulmasına büyük önem verdiklerini, uluslararası toplumun Suriye meselesinin çözümünde daha aktif bir tutum sergilemesi gerektiğini belirtti.

Suriyeli mülteciler otogarda çadır kurdu

ERDOĞAN'DAN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansölye Merkel'e, İsrail güvenlik güçlerinin son günlerde Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik ihlallerinin bölgedeki gerilimi tırmandırdığını da ifade etti. İsrail'in ateşle oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hususta uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğine işaret etti.

Şansölye Merkel de kaygı verici söz konusu gelişmelerin, Almanya tarafından yakinen izlendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel'in, tüm bu konularda yakın temasta olmak, en kısa sürede bir araya gelmek konularında da mutabık kaldıkları öğrenildi.

Le Figaro: ABD sakin olup Suriye'de Rusya'ya yardım etmeli