Erdoğan Obama ile 40 dakika görüştü

Erdoğan Obama ile 40 dakika görüştü
Erdoğan Obama ile 40 dakika görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile 40 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Ana gündem maddesinin 'Suriye' olduğu öğrenilen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede Erdoğan'ın, Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin aciliyet kazanması konularında aynı kaygılara sahip olduklarını ifade ettiği öğrenildi.

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA
Başbakanlık Basın Merkezi'nden, Erdoğan'ın Obama ile telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, görüşmenin, bölgesel ve küresel sorunlar hakkında yakın istişare içinde olma çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Obama'nın, askeri konvoyu hedef alan kanlı saldırı da dahil olmak üzere, son zamanlarda Türk güvenlik güçlerinin ve vatandaşların hayatlarını kaybetmelerine ilişkin taziyelerini ilettiği vurgulanan açıklamada, Erdoğan'ın da Libya'da geçen günlerde ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç görevlinin

hayatlarını kaybettikleri saldırıyla ilgili başsağlığı dileğinde bulunduğu ifade
edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sayın Obama, Sayın Başbakanımızın, Bingazi'deki ABD Başkonsolosluğu'na ve başka ülkelerdeki diğer büyükelçiliklere yönelik saldırılarla ilgili olarak provokasyona gelmeme uyarısı yapılmasına ve şiddetin kınanmasına öncülük etmesini takdirle karşıladığını belirtmiştir.

İki lider, Suriye konusunda ise Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin aciliyet kesbetmesi konularında aynı kaygılara sahip olduklarını ifade etmişlerdir.

Sayın Başbakanımız ve Sayın Obama, Suriye kriziyle ilgili olarak, Türkiye ve ABD hükümetleri arasında yakın ve etkin işbirliği doğrultusunda önümüzdeki dönemde de beraberce çalışmaya devam edeceklerini vurgulamışlardır.”

Görüşmenin, Erdoğan'ın Obama'yı araması üzerine gerçekleştiği öğrenildi.

BEYAZSARAY'DAN AÇIKLAMA
Beyaz Saray, Başbakan Erdoğan 'ın Obama ile telefon görüşmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, görüşmenin, iki liderin küresel ve bölgesel konularda devam eden yakın istişareleri çerçevesinde yapıldığı kaydedildi.

Obama'nın, Erdoğan'a, bugün Türk askeri konvoyunu hedef alan kanlı saldırı ile Türk vatandaşlarının ölmesine neden olan son günlerdeki diğer saldırılara yönelik taziyelerini ilettiği belirtilen açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın da Libya'daki ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı sonucu hayatını kaybeden ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve diğer 3 ABD Büyükelçilik yetkilisinin vefatına yönelik başsağlığı dileklerini ifade ettiği bildirildi.

Açıklamada, iki liderin terörizmin her türüne karşı birlikte çalışmanın gerekliliği noktasında mutabık kaldığı ifade edilerek, şöyle devam edildi:
“Başkan Obama, Başbakan Erdoğan'a, Bingazi'deki ABD Başkonsolosluğu'na ve başka ülkelerdeki diğer büyükelçiliklere yönelik saldırılarda, şiddetin kınanması ve provokasyonlara gelinmemesi yönündeki çağrılara liderlik etmesinden dolayı takdirlerini iletti.”

Açıklamada, Suriye konusunda da iki liderin, “Suriye rejiminin sivillere karşı artan şiddet kullanımı, insani krizin büyümesi ve geçiş sürecinin aciliyetine dair kaygıları paylaştığı” belirtilerek, “Obama ve Erdoğan, Suriye'deki devam eden kriz karşısında, Türkiye ve ABD hükümetleri arasındaki çok yakın ve etkili işbirliğine dikkat çektiler ve bu önemli çalışmayı sürdürme sözü verdiler” ifadesi kullanıldı.