Erdoğan Putin'le görüşmek için Rusya'da, gündem Suriye

Erdoğan Putin'le görüşmek için Rusya'da, gündem Suriye
Erdoğan Putin'le görüşmek için Rusya'da, gündem Suriye
Rusya'ya günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı cami açılış töreninin ardından Kremlin'de Putin'le bir araya gelecek. Masadaki en önemli konu Suriye...

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Moskova Merkez Camii'nin açılış törenine katılmak üzere Moskova'da… Caminin açılış töreni sonrası Erdoğan, Kremlin'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek. Putin-Erdoğan görüşmesinde Suriye krizi ve müzakere süreci dondurulan Türk Akımı ile ilgili çalışmaların ele alınması bekleniyor.

Erdoğan, Suriye’deki askeri varlığını aniden artıran ve bir anda krizin en önemli oyuncusu haline gelen Rusya’nın bölgedeki son hamlelerine karşı rahatsızlığını dün gece bir kez daha dile getirmişti.

Erdoğan dün akşam katıldığı canlı yayında, açılışın ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Vladimir Putin'le görüşmelerinin olduğunu hatırlatarak şunları söylemişti:

“Putin'le görüşmemizin ana ekseninde, daha önce Bakü'de görüşmüş olduğumuz Suriye meselesi var. Bu konuda onların bazı açıklamaları oluyor. Onların bu açıklamaları üzerine bizim bazı açıklamalarımız oluyor. Bunlar belki her iki tarafı üzüyor ama son gelişmelerde bizim üzüntümüzün yüksek düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü aldığımız haberler , yapılan açıklamalar hoş değil. Çünkü bizim Rusya ile olan ilişkimiz çok çok farklı. Ekonomik, ticari, bütün bu ilişkiler çok farklı bir konumda. Buna rağmen bunların olması, bizi ciddi manada üzmüştür. Bunları tabii gittiğimizde görüşeceğiz."

Geride bıraktığımız haftada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu Soçi’de bir araya gelmiş, ikili, Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın olmadığı bir çözümde anlaşma sağlayamamıştı. Bakanların ortak açıklamasında Lavrov’un Esad’dan övgü dolu sözlerle bahsetmesi dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı: Tahriklerin gayesini çok iyi biliyoruz