'Erdoğan, Zarif'e randevu vermedi' iddiası

'Erdoğan, Zarif'e randevu vermedi' iddiası
'Erdoğan, Zarif'e randevu vermedi' iddiası
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Türkiye ziyaretinin son anda iptal olmasının gerekçesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Zarif'e randevu vermemesi olduğu öne sürülüyor.

RADİKAL - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Batı ile nükleer anlaşma sonrasında Suriye krizi ve ikili ilişkileri görüşmek için dün Türkiye ’ye gelecekti. Ancak gezi son anda ertelendi. Ziyaretin iptaline, İran medyasında son dönemde çıkan haberlerden rahatsızlık duyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Zarif'e randevu vermemesinin neden olduğu iddia edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yakın kaynaklar ziyaretin ‘teknik nedenlerle’ gerçekleşemediğini belirtti. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada, Zarif’in Ankara ziyaretinin, programındaki yoğunluk sebebiyle ertelendiğini söyledi.

Zarif'in Türkiye ziyareti ertelendi

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, gezi iptalinin İran medyasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk hükümetini Suriye konusunda suçlayıcı ve IŞİD’e destek veren politikalar yürüttüğü öne sürülen haberler sonrasına denk gelmesi dikkat çekti. Anadolu Ajansı, 7 Ağustos’ta İran’da çıkan yorumlara karşı “İran medyasında Türkiye yalanları” başlığı altında bir haber yayınladı. “İran medyasında Türkiye ve özellikle Cumhurbaşkanı aleyhinde yoğun bir kampanya gözleniyor. İran yönetiminin izni ve bilgisi dahilinde süren yayınlarda, uluslararası kamuoyunda Türk yöneticiler ve Türkiye’nin dış politikasına ilişkin olumsuz bir algı yerleştirilmeye çalışılıyor” denildi. Haberlerden rahatsızlık duyan Erdoğan’ın da Zarif’e randevu vermediği öne sürülüyor. Ancak bu iddia resmen doğrulanmadı.

Türkiye ziyareti iptal olan Zarif, daha önceden planlandığı üzere Lübnan'a giderek, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'la görüştü. Zarif ile Suriye'ye savaşçı göndererek Esad rejimine destek veren Hizbullah lideri arasındaki görüşmede bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Dünya nükleer anlaşmayı böyle gördü

İran küresel terör saldırılarını kınadı

Batı ile İran nükleer müzakerelerde anlaştı