Erdoğan'a 'Siyonizm' tepkisi

Erdoğan'a 'Siyonizm' tepkisi
Erdoğan'a 'Siyonizm' tepkisi
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın siyonizmle faşizmi kıyaslayan açıklamasına İsrail, ABD ve BM'den tepki geldi.

RADİKAL - Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın Viyana'daki 5. Medeniyetler İttifakı Forumu’nda siyonizmle faşizmi kıyaslayan açıklamasına İsrail’in yanı sıra BM ve ABD ’den tepki geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Erdoğan'ı kınayıp “Bu karanlık ve yalan ifade, dünyadan geçtiğini düşündüğümüz bir düşüncedir” derken ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor Washington’ın tepkisini “Erdoğan'ın siyonizmi insanlığa karşı işlenmiş bir suç kategorisinde sınıflandırmasını reddediyoruz. Bu saldırgan ve yanlış bir tanım" sözleriyle dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ankara 'ya gelişi sırasında uçakta açıklama yapan üst düzey bir yetkili de 'Erdoğan'ın konuşmasının son derece ağır' olduğunu söyledi. ABD'li yetkili, Erdoğan'ın siyonizmle ilgili tanımının ABD- Türkiye ilişkilerinde yıpratıcı etki yapacağını belirterek "Dışişleri Bakanı ne kadar rahatsız olduğumuz konusunda son derece açık olacaktır. Kerry kaygılarını Erdoğan'a bizzat iletecek” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözcüsü ise “Genel Sekreter sorumlu liderlik teması altında yapılan bir toplantıda yaralayıcı ve bölücü sözlerin söylenmiş olmasının talihsizlik olduğuna inanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan ''Tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı siyonizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır'' demişti.