Erdoğan'dan mektuba sert yanıt

Erdoğan'dan mektuba sert yanıt
Erdoğan'dan mektuba sert yanıt
Başbakan Erdoğan, CHP'nin insani ve ahlaki zaaf içinde olduğunu belirterek Kılıçdaroğlu'nun Suriye mektubuna sert çıktı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Suriye konusundaki gelişmelere ilişkin mektubuna mektupla cevap verdi. Erdoğan mektubunda, “CHP’nin, haklı olan halklardan yana daima açık ve net bir tutum içinde olması beklenirdi. Zalim ile mazlum, katil ile maktul, haklı ile haksız arasında ayrım yapmayan siyasi bir tutum insani ve ahlaki değildir. CHP yönetimi bu insani ve ahlaki zaaf ile maluldür. Bu tutumun, Suriye krizine çözüm üretmesi mümkün değildir” dedi. Erdoğan 4 sayfalık mektubunda Kılıçdaroğlu’na, “Suriye’de yaşanan gelişmelere karşı Türkiye’nin etkili ağırlık koyabilecek iken bunu yapamadığı iddianız gerçeklerle bağdaşmamaktadır” ifadesini kullandı.

‘Öneri orijinal değil’ Erdoğan, şunları kaydetti: “Mektubunuzda Suriye rejiminin katliamlara devam etmek konusundaki ısrarının her türlü çözüm sürecini baltaladığını görmezden gelmektesiniz. Türkiye’nin Mart 2011’den bu yana üzerinde çalıştığı ve en son Cenevre toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride yer alan planı, yeni ve orijinal bir öneri gibi sunmaktasınız.” Bölgedeki gelişmeleri ‘dış güçlerin dayatması’ olarak görmenin ‘meşru taleplerle meydana gelen halkların iradesine karşı saygısızlık’ olduğunu kaydeden Erdoğan, “Bu tavır, bölgedeki gelişmeleri algılayamamak ve tarihin yanlış tarafında yer almakla eş anlamlıdır. Üstelik halkını katleden rejimi cesaretlendirme olarak anlaşılmaktadır” diye yazdı.
Türkiye’nin de içinde bulunduğu girişimlerin tek hedefinin Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve halkının kendi seçtiği yöneticiler eliyle barış ve birlik içinde yaşaması olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, bu bağlamda 3 Ağustos’ta 133 ülkenin BM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin perspektifiyle paralel olarak Suriye’de dökülen kanın durması ve barışçıl geçiş süreci için bir karar aldıklarını anımsattı. 

‘Rejime destek’ eleştirisi
Gelinen noktada Esad rejiminin 20 bini aşkın sivili katlettiğini, yüz binlerce mülteciyi de komşu ülkelere sığınmak durumunda bıraktığını vurgulayan Erdoğan, mektubunu şöyle sürdürdü:“Türkiye’ye sığınan mülteci sayısı 80 bini aşmıştır. Katliamdan, bombalardan, tecavüz, işkence ve ölümden kaçan bu insanlara kucak açmak Türkiye’nin ahlaki, siyasi ve tarihi sorumluluğudur. Bu konuyu, bir iç siyaset malzemesi yapmak ahlaki ve siyasi bir yanlış olmanın ötesinde, gözlerimizin önündeki ağır insani krizin sorumlusu olan rejime destek vermek anlamına gelmektedir.”
Erdoğan, şunları yazdı: “Bugün itibarıyla Suriye’de tüm meşruiyetini yitirmiş bir rejim vardır. Şimdiye kadar tüm yaşananlar görmezden gelinip bu rejimin barışçıl bir çözümün meşru bir tarafı gibi gösterilmeye çalışılması, Suriye’deki derin insani krizin sorumlusu olan rejime destek vermek anlamına gelmektedir. Suriye’nin geleceğini Suriye halkının hür iradesi belirleyecektir ve hükümetimiz bu süreçte Suriye halkının yanında olmaya devam edecektir.”

Hatay Valisi’nden birlik çağrısı 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz son günlerde Suriyeli sığınmacıların şehirde suç işlediği ve bir işlem yapılmadığı yönündeki iddialar üzerine basın mensuplarına açıklama yaptı. Lekesiz “İlimizle ilgili son zamanlarda gerçeğe tamamen aykırı, sistematik olduğu izlenimi veren haberlerin basında yoğun şekilde yer alması düşündürücü. Bir kısmı iyi niyetli ama bilgi eksikliğinden olabilir, bir kısmı önyargılı, kötü niyetli olabilir. Bu topraklardaki hassasiyeti göz önüne alarak üzerimize düşen sorumluluğa dikkat edelim” dedi. Lekesiz şöyle konuştu: “Birileri ilimizde insanımızı birbirine düşürmek istiyor, kirli planlar yapılıyor, kaos çıksın isteyenler olabilir.” Lekesiz, ambulanslarla Suriye’ye mühimmat taşındığı iddialarını da reddetti. {HATAY/AA}

MGK’dan Suriye açıklaması Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında dün Çankaya Köşkü’nde düzenlediği toplantının ardından yayımlanan bildiride, ‘Suriye rejiminin sivil halka yönelik saldırılar düzenlediği’ ve bu kapsamda oluşan güvenlik sorunlarının konuşulduğu belirtildi. Bildiride “Toplantıda Suriye’deki otorite boşluğunu istismar etmek isteyebilecek terörist unsurların faaliyetlerinin yanı sıra ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan ulusal güvenliğimize yönelik tüm tehdit ve risklerin bertaraf edilmesine matuf güçlü irade teyit edilmiş, Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda demokratik dönüşüm sürecinin ivedilikle tamamlanmasının taşıdığı önem vurgulanarak, bu doğrultuda çabaların uluslararası toplumla eşgüdüm halinde sürdürüleceği kaydedilmiştir” ifadesi kullanıldı. Bildiride toplantıda sayıları 80 bine yaklaşan Suriyeliler’in ihtiyaçlarının karşılanması ve tedbirler üzerinde de görüşüldüğü kaydedildi. {ANKARA/AA}