Erdoğan'ın 'Batı Trakya' tepkisine Yunanistan'dan cevap

Erdoğan'ın 'Batı Trakya' tepkisine Yunanistan'dan cevap
Erdoğan'ın 'Batı Trakya' tepkisine Yunanistan'dan cevap
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı 'eşit hak ilkesinin' Trakya'daki Müslüman azınlıklara da kararlı bir şekilde uygulandığını açıkladı.

ATİNA - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, dün akşam katıldığı bir televizyon programında, ruhban okulu ve Batı Trakya'daki Türk azınlık hakkındaki sözlerine ilişkin, "Yasalar önünde eşit hak ve sorumluluklar ilkesi Yunan devleti tarafından Trakya'daki Müslüman azınlıkla ilgili konularda kararlı bir şekilde uygulanmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ekümenik Patrik seçimiyle ilgili konuların binlerce yıllık kural ve gelenekler temelinde kilise tarafından düzenlendiği belirtildi.

"Yasalar önünde eşit hak ve sorumluluklar ilkesi Yunan devleti tarafından Trakya'daki Müslüman azınlıkla ilgili konularda kararlı bir şekilde uygulanmaktadır" denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Belirtilmelidir ki her ne kadar bir mütekabiliyet konusu olmasa da Heybeliada ruhban okulunun yeniden faaliyete geçmesi, din özgürlüğü ve insan haklarına olan saygının bir örneğini oluşturacak ve iyi niyet mesajı olacaktır."

Hükümetin, Atina'da ibadet yeri açılmasıyla ilgili kararının da yürürlükte olduğuna değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu karar Müslüman vatandaşlarımızın dini duygularına olan saygının kanıtını oluşturmaktadır. Yunanistan, farklı dinden olan vatandaşların uzun yıllar uyum içerisinde birlikte yaşamaları konusunda bir prototip ve bölgedeki ülkeler için bir örnek oluşturmaktadır. İnsana saygıyı ve demokrasinin değerlerini doğuran ve bunları ortaya çıkaran bir ülkede başka türlü olamazdı."

Açıklamada, Yunanistan ve Türkiye arasında gerçekleştirilen son Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında, tüm alanlarda işbirliğinin daha da geliştirilmesinin temellerinin atıldığı, Yunanistan'ın tutumunun samimiyet, iyi niyet ve dürüst diplomasiyle belirlenmeye devam edeceği belirtildi. (aa)