Erdoğan'ın Kremlin ziyareti Rus basını'nda

Erdoğan'ın Kremlin ziyareti Rus basını'nda
Erdoğan'ın Kremlin ziyareti Rus basını'nda
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü Rusya ziyareti ve Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusu başta olmak üzere ikili ilişkileri görüşme programı Rus medyasında geniş yer buldu.

Siyamend KAÇMAZ - Kremlin’den yapılan açıklamaya göre iki liderin ilişkiler hakkında görüş alışverişi yapacağı, uluslararası ve Suriye’deki durumu da kapsayan bölgesel konuların taraflarca masaya yatırılacağı ifade edildi.

Rus basını'nda görüşme ile ilgili haberlerde iki ülke arasındaki iyi ilişkiler ve her geçen gün artan ticaret hacmi ön plana çıkarıldı. Ülkenin en büyük haber ajanslarından Ria Novosti, ’Putin, Türkiye Başbakanı Erdoğan’la Suriye konusunu görüşecek’ başlığını atarken, Erdoğan’ın Moskova’yı Putin’in daveti üzerine ziyaret edeceği, görüşmelerde ikili ilişkilerin geliştirilmesi, ayrıca Suriye başta olmak üzere kilit uluslararası ve bölgesel sorunların ele alınacağını yazdı. Haberde Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin stratejik partnerlik çerçevesinde son yıllarda hızla arttığı ve bunun ticarete de yansıdığı belirtildi.

İnterfaks haber ajansı ise ziyareti ’Rusya Devlet Başkanı, Türkiye Başbakanı ile Suriye sorununu görüşecek’ başlığı ile duyurdu. Ajans, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın görüşmedeki ana maddenin Suriye konusunun olduğuna vurgu yaptı. Rusya’nın, Türkiye ile dış ticaret hacminde Almanya’dan sonra ikinci sırada yer aldığı ve ticaret hacminin 2011 yılında 2010’a göre yüzde 26 arttığı ve 31.8 milyar olarak gerçekleştiğine dikkat çekildi. RBC ajansı da ziyareti ’Türkiye Başkanı R.Erdoğan Moskova’yı çalışma gezisi kapsamında ziyaret edecek’ başlığını atarak, 18 Temmuz günü Rusya Devlet Başkanı’nın daveti üzerine Moskova’yı ziyaret edip ikili ilişkilerin gelişimi ile ilgili karşılıklı görüşlerin belirtileceği, ayrıca Suriye’deki durum gibi uluslararası konuların ele alınacağını ifade etti. RBC’da diğer haber kaynakları gibi iki ülke arasındaki ticari ilişkilere vurgu yaparken, 2011 yılında Türkiye’deki Rus yatırımların 2010 (114 milyon dolar) yılına göre 10 kat arttığını ve 1,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini yazdı. Komsomolskaya Pravda adlı gazetede bugün yer alan haber, ’Putin Kremlin’de Türkiye Başbakanı ile görüşme gerçekleştirecek’ başlığını taşırken, görüşme kapsamında ikili ilişkiler ve Suriye sorununun karşılıklı görüşüleceğini belirtti. BBC Rusya ise, Rus basınında ağırlıklı olarak öne çıkan olumlu havanın dışında Erdoğan’ın ziyaretine ’Putin ve Erdoğan’ı zorlu müzakereler bekliyor’ başlığını atarak, görüşmelerin kolay geçmeyeceği yazdı.  (DHA)