Erdoğan'ın uçağından Houston molası

Erdoğan'ın uçağından Houston molası
Erdoğan'ın uçağından Houston molası
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağı, Meksika dönüşünde sürpriz bir şekilde ABD'nin Houston kentine iniş yaptı. Houston'da, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile 3 saatlik bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.

RADİKAL - Meksika dönüşü direkt Türkiye’ye dönmesi beklenen Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak sürpriz bir şekilde, yerel saatle 01.00’da (TSİ 09.00) yakıt ikmali için ABD’nin Houston kentine iniş yaptı.

BÜYÜKELÇİ KILIÇ’LA ÜÇ SAAT GÖRÜŞTÜ

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, perşembe akşamı apar topar Washington’dan ayrılıp Houston’a geçen Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile bir araya geldi.

Houston’daki George Bush Uluslararası Havalimanı’da yaklaşık üç saat kalan uçak daha sonra TSİ 12:00’da Türkiye’de doğru tekrar havalandı.


(“Planefinder” internet sitesindeki radar görüntüleri, Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçağın Houston’a indikten sonra ABD’nin kuzeydoğusuna doğru hareket ettiğine işaret ediyor.)


SON ANDA FİKİR DEĞİŞTİRMİŞ OLABİLİR
Diplomatik kaynaklar, yaşanan program değişikliğinin Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde de sık sık rastlanan türden bir değişiklik olduğunu belirttiler. Bir kaynak, Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde de son anda fikir değiştirebildiğini ve “Hadi gidiyoruz” diyerek Türkiye’ye erken dönüş yaptığını aktardılar.

TEKNİK SEBEPLE DEDİLER AMA

Üst düzey bir Türk yetkili ise Erdoğan’ın neden Mexico City’den direkt Ankara’ya dönmeyip önce Houston’a uğradığı sorusuna ise “Teknik sebeplerden yakıt ikmali nedeniyle önce Houston’a geçtiği” şeklinde yanıtını verdi.

MENZİLİ YETİYOR

Ancak Cumhurbaşkanlığı için geçen sene satın alınan Airbus 330-200 tipi TC-TUR uçağının, ekstra yakıt tanklarıyla 15 bin 400 kilometre uçabildiği açıklanmıştı. Bu durumda Erdoğan’ın 11 bin 860 km olan Mexico City-Ankara uçuşunu gerçekleştirmek için aslında teknik açıdan Houston’a geçmesi gerekmiyordu. Zira Houston’dan Ankara’ya olan mesafe de 10 bin 744 km’ydi.

'YOĞUNLUK NEDENİYLE FAZLA YAKIT HARCANDI'
DHA'dan Özgür Altuncu'nun haberine göre ise Cumhurbaşkanı'nın uçağının Houston'a inme sebebi olarak yakıt ikmali gösterildi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları uçağın kalkışta hava koridorunun yoğunluğu nedeniyle daha fazla yakıt harcadığını, İstanbul'dan sonra bile 10 km daha uçacak yakıt olmasına rağmen riske girmemek adına böyle bir ikmal yapıldığını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YURDA DÖNDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretini tamamlayarak yurda döndü.
Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak "TUR", saat 22.10'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Devlet Konukevi'nde İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililer karşıladı.
Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de yurda döndü.