Erken karardı, halk isyan etti

Erken karardı, halk isyan etti
Erken karardı, halk isyan etti
Yunanistan'da hükümet, devlet televizyonu ve radyosunun fişini çekince halk bir kez daha ayaklandı. Sendikalar genel grev kararı aldı.

Yunanistan’da kemer sıkma politikaları çerçevesinde hükümetin devlet televizyonu ERT’nin ekranını karartması gösterileri yeniden tetikledi. Hükümetin ‘büyük israf’ diyerek ERT’yi kapatıp 2655 çalışanın işine son verme kararının ardından devlete ait televizyon ve radyonun sinyalleri yerel saatle 20’de kesildi. Kanalın tazminatları ödenerek işten çıkartılan çalışanların ERT daha küçük bağımsız bir kuruma dönüştürülünce tekrar işe başvurabileceği açıklandı. Hükümet sözcüsü Simos Kedikoğlu “ERT şeffaflıktan uzak ve büyük lüks içindeki bir kurum. Bu hemen şimdi burada sona erecek” dedi. Kararı protesto eden binlerce kişi önceki gece ERT merkezinin önünde gösteri yaptı. Binayı terk etmeyen ERT çalışanları Yunanistan ve Avrupa ’da mahkemeye gideceklerini kaydetti.
Atina Gazeteciler Sendikası’nın 48 saatlik grev ilan etmesiyle özel kanallar da yayına ara vermek zorunda kaldı.

‘Bu, bir darbe’
Solcu Syriza’nın lideri Aleksis Çipras “Karar yasadışı. Bu bir darbe” dedi. Çipras ayrıca Cumhurbaşkanı Carolos Papoulias’tan tasarıyı reddetmesini istedi. Avrupa Yayın Birliği’nin tepkisi “Dehşet verici” olurken Avrupa Komisyonu ekonomik tedbirler kapsamında devlet kanalının kapatılmasını istemediklerini açıkladı. 1938’den beri yayında olan ERT’nin 3 televizyon ve 4 radyonun yanı sıra, bölgesel yayınları ve yurtdışına yönelik ‘Yunanistan’ın Sesi’ radyosu vardı. Kurumun maliyeti herkesin aylık elektrik faturalarına eklenen 4.30 euro ile karşılanıyordu. Nisanda kabul edilen yasa uyarınca bu yıl 4 bin, gelecek yıl 11 bin memur işten çıkarılacak. Bu, Yunanistan’ın 8.8 milyar euro tutarındaki uluslararası krediyi alabilmesi için öne sürülen koşullardan biri.