Ermenistan: Azerbaycan'la ateşkes sona erdi

Ermenistan: Azerbaycan'la ateşkes sona erdi
Ermenistan: Azerbaycan'la ateşkes sona erdi
Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, "Azerbaycan ile ateşkes sürecinin sona erdiği" yönünde bir açıklama yaptı.

RADİKAL - Ermenistan yetkililerinden Azerbaycan ile ateşkes sürecinin sona erdiğine ilişkin kritik bir açıklama geldi. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, son günlerde artan sınır çatışmalarının ardından yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın ağır silahlar kullandığını belirterek, "savaş" kelimesini kullanmak zorunda olduğunu söyledi.

Hovhannisyan, “Bugün bir savaşın içindeyiz. Savaş kelimesini kullanmak zorundayız çünkü ortada ateşkes kalmadı... Azerbaycan tank, havan topu, uçaksavar gibi var olan tüm silahları kullanıyor” dedi. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev ise “Ateşkes, Ermeni güçlerinin Azerbaycan’daki yasadışı varlığı nedeniyle bozulmuştur. Ermenistan ele geçirdiği topraklardan çekilmek zorundadır. Ancak bu sayede bölgede sürdürülebilir barıştan söz edilebilir” dedi.

İki ülke arasında 1992-1993 yılları arasında Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle çıkan savaş, 1994 yılında Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te imzalanan ateşkes protokolüyle durdurulmuştu. Rusya garantörlüğünde yapılan Bişkek protokolünün ardından savaşın durmasına rağmen iki ülke askerleri arasında sınır boyunda zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor ve bu çatışmalarda her iki tarafın da kaybı oluyordu. Son günlerde ise bu çatışmaların dozu artmıştı. Bazı kaynaklar son bir hafta içinde 18 Ermeni askerinin Azerbaycan tarafından açılan ateşle hayatını kaybettiğini belirtiyor.

İki ülke, aralarında tartışma konusu olan Dağlık Karabağ bölgesinin geleceği ve statüsüyle ilgili olarak, İsviçre'de Cumhurbaşkanları düzeyinde yaptıkları müzakerelerden de sonuç alamamıştı.


  http://www.radikal.com.tr/149513114951311

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dogru söze ne denir... - AT1928

  Petrol zengini Azerbaycan, uzun zamandir Ermenistan'in butcesinden fazla para harcayarak, özellikle Israil'den silaj aliyor. Bunun yanisira Azerbaycan ordusu hem Israil hem de Turkiye tarafindan egitim aliyor. Hem nufusu Ermenistan'in uc kati kadar buyuk olan Azerbaycan, artik kendine fazlasiyla guvenip, savasi rahatlikla kazanacagina inaniyor. Bence bu buyuk bir yanilgi. Azerbaycan, iki ulke arasinda yasanan tum savaslarda yenildi ve bu seferde sonuc degismeyecek. Cunku, Ermenistan ordusu daha egitimli, daha duzenli. Ayrica Rusya da kayitsiz kalmayacak. Cunku Rus usleri Ermenistan'da ve Ermenistan'in yaninda yeralmadiklari bir durumda, orda kalmalari mumkun olmayacaktir.