Ermenistan Dışişleri Bakanı: Türkiye başka bir dilden anlamıyor

Ermenistan Dışişleri Bakanı: Türkiye başka bir dilden anlamıyor
Ermenistan Dışişleri Bakanı: Türkiye başka bir dilden anlamıyor
Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Papa Francesco'nun Ermeni Tehciri'ni 'soykırım' olarak nitelemesine ilişkin Türkiye'nin verdiği tepkiyi, "Türkiye'nin, geri kalan uluslararası toplumdan farklı bir dil kullandığı durum içindeyiz ve başka bir dil konuşmaktan da anlamıyor gibi görünüyor" diye değerlendirdi.

RADİKAL -Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun, 1915 olaylarının kurbanlarını anmak için Vatikan'da düzenlediği ayine katılan Eduard Nalbandyan, buna ilişkin İtalyan Adnkronos haber ajansına açıklamalarda bulundu. 

Ayin sırasında Papa'nın, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığına ilişkin sözlerini değerlendiren Nalbandyan, "Son günlerde çok sayıda uluslararası kuruluş, soykırımı tanıyan açıklamalar yapıyor, kararlar alıyor ve Türkiye 'ye de bu yönde adım atması için çağrıda bulunuyor. Papa'nın açıklamaları, bu bağlamda evrensel değerlere eklendi. Türkiye bunu anlamaya başladığında, uluslararası toplum ve Papa gibi büyük şahsiyetlerin de ne demek istediğini anlayacaktır" diye konuştu. 

Ermeni Bakan , Türkiye'nin, geri kalan uluslararası toplumdan farklı bir dil kullandığı durum içinde olduklarını da ekleyerek, "Türkiye başka bir dil konuşmaktan da anlamıyor gibi görünüyor" dedi.

"PAPA'NIN AÇIKLAMALARI, ERMENİ HALKI İÇİN BARIŞ MESAJIDIR"

Papa'nın açıklamalarının çok önemli bir mesaj içerdiğini söyleyen Ermenistan Dışişleri Bakanı, "Ermeni halkı için bir barış mesajıdır bu, ama aynı zamanda, uluslararası topluma hitaben insanlığa karşı suçları ve soykırımı da önlemek için bir mesajdır" dedi.

Papa'nın 1 milyar 200 milyon Katolik Hristiyan’ın lideri olduğunu vurgulayan Nalbandyan, "Onun görüşleri, tüm bu insanların görüşlerini yansıtmaktadır. Ermeni toplumu da kendini, gelecekteki suçları önlemeye katkıda bulunmaya zorunlu hissediyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE AHDE VEFA KURALINA UYMADI"

Türkiye ve Ermenistan arasında, 1915 olaylarıyla ilgili ortak tarih komisyonu kurulmasından, Türkiye-Ermenistan kara sınırının açılması ve karşılıklı büyükelçi atanmasına kadar birçok hassas konuyu içeren protokol imzalandığını da hatırlatan Nalbandyan, "Ancak imzalanan ve müzakere edilmeye başlanan bu protokol, kağıt üzerinde kaldı, çünkü Türkiye'nin bu barış sürecini ileriye taşımak için kendi içinde gücü yoktu. Bu nedenle Türkiye, varılan anlaşmalara uymayı öngören 'ahde vefa' ilkesini ihlal etti" diye konuştu.

"TÜRK HALKINI VE HÜKÜMETİNİ AYRI TUTUYORUM"

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan ise, Vatikan'daki ayin sonrası Ansa haber ajansına yaptığı açıklamada, "Eminin Papa'nın bu sözleri, Türk hükümeti ve Türk liderler tarafından iğneleyici olarak algılanacaktır.  Türk hükümetini, Türk halkından ayrı tutuyorum. Eminim Papa'nın sözleri, birçok Türkün kalbine ve aklına dokunacaktır ve Ermenilere karşı yapılan soykırımı bir kez daha düşünmelerine ve tarihin yükünden kurtulmalarına vesile olacaktır" ifadelerini kullandı.

İtalya'daki Ermeniler Birliği'nden yapılan açıklamada da Papa'nın sözleri, "Nihayet 100 yıl sonra, halkımıza yapılan soykırımı kabul etmeye doğru çok önemli bir adım atıldı. Papa'nın sözleriyle şehitlerimizi gömmek için çok uygun bir mezar oldu" diye değerlendirildi.

 

Haber: Esma ÇAKIR/ROMA (İtalya) (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/133440213344021

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben anlamadım bu işi - esiroglu

  Birinci dünya savaşına meze olan Ermenileri 3.dünya savaşına meze edecekler. Gerçekten üzülüyorum bu millete. Milliyetçilik bokuna bin yıldır aynı coğrafyada yaşadığın Türklerle, Azerilerle, Gürcülerle hatta Çerkesler ile düşman oldunuz. Hop nerden çıktı Gürcüler, Çerkesler derseniz açıklayayım. Sayısı Türkiye ve eski demirperde toplamında 3 milyon olmayan Ermeniler Karabağı işgal etmekle kalmamış gibi (aslında avuçlarına konan el bombasıdır, patlayınca hem kendilerine zarar verecek hem de düşmanlığın devamı garanti altına alınmış olacak) Ermenistan Gürcistandan Cavahetya bölgesi ve boşaltılmış Türk bölgesi olan Ahıskada toprak iddiasında bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye sürülmüş Çerkes bölgelerinde Rusların yerleştirdiği Ermeniler çoğunluk oluşturduğu için on yıllardır anavatanda kalan Çerkeslere aralarında gerilim var. 3 milyonluk bir millet çevresindeki bütün milletlerle niye düşman olur ben anlamış değilim. Aklım havsalam almıyor. Şimdi biraz aklı Ermeni düşünür ya bu Papa bizi niye öpüyor? Ben Türkiye Ermenilerinin olaya daha farklı baktıklarını düşünüyorum, görebildiğim kadarı ile. Sözüm özellikle diaspora ve Ermenistan Ermenilerine.