Ermenistan'da halk, sarayın kapısına dayandı

Ermenistan'da halk, sarayın kapısına dayandı
Ermenistan'da halk, sarayın kapısına dayandı
Ermenistan'da artan elektrik fiyatlarını protesto etmek için Özgürlük Meydanı'nı dolduran ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıkan yolları kapatan yaklaşık 15 bin kişi, yeniden eylemlere başladı. Dün sabah saatlerinde polis eyleme müdahale ederek 237 kişiyi gözaltına almıştı.

RADİKAL - Ermenistan'da 'belirledikleri sürenin dolmasına rağmen' gözaltına alınanların serbest bırakılmamasına tepki göstererek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru ilerleyen kalabalığın önünü Bagramyan Caddesi’nde kesen polis, kitlenin Saray’a ulaşmasına izin vermedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın bir grupla görüşmek istediği, ancak kitlenin bunu reddettiği belirtildi. “Hırsızlığa hayır” platformunun öncülüğünde gerçekleşen eylemlerde vatandaşlar elektrik fiyatlarının 1 Ağustos ’tan itibaren yüzde 17-22 civarında zamlanmasına tepki gösteriyor.

Ermenistan siyaset uzmanı Hrant Melik-Şahnazaryan, eylemlerin “renkli devrim” olduğu yönündeki değerlendirmelere katılmadığını, özünde ekonomik gerekçelerin olduğunu belirtti. Sputnik’e konuşan Şahnazaryan, “Bir kısım siyasi güçler bunun arkasında başka planlar yapabilir. Tüm bunların arkasında kimin olduğunu söylemek çok zor. Bir kısım Ukrayna yetkilileri bunu kendi çıkarlarına kullanmak isteyebilir” şeklinde konuştu.

Bir diğer Ermeni siyasetçi Andrey Araşev de Lenta.ru’ya yaptığı değerlendirmede, eylemlerin sosyo-ekonomik taleplerin karşılanmamasından kaynaklandığını, eylemlerde çok farklı partilerden ve sosyal gruplardan insanların yer aldığını söyledi. Araşev, eylemlerde Rusya karşıtı yaklaşımların öne çıkması durumunda Ukrayna ve diğer benzer senaryoların yaşanabileceği uyarısını yaptı. (CİHAN)