Ermenistan'da 'kırmızı pazartesi' seçimleri

Ermenistan'da 'kırmızı pazartesi' seçimleri
Ermenistan'da 'kırmızı pazartesi' seçimleri
Ermenistan'da pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, katılımın düşük olmasına ve Sarkisyan'ın 'zaferi'ne kesin gözüyle bakılıyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ermenistan’da pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Heyecansız ve rekabetten uzak bir şekilde geçen seçimleri mevcut Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ermeniler seçimlerden çok, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır sorunu ve soykırım tartışmalarıyla ilgileniyorlar.
Ermenistan’da resmi kayıtlara göre 2.5 milyon seçmen var. Ancak pazartesi günü, ülkenin cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına kaç kişinin gideceği belirsiz. Ülkenin verdiği yoğun göç ve protesto amacıyla sandık başına gitmeyecek olanlar gözetilerek, seçimlere katılımın düşük olması bekleniyor. 2008’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın yüzde 69’u sandık başına gitmişti. Şimdi bu oranın daha da aşağılara düşmesi muhtemel.

Sarkisyan kazanacak

Birden fazla aday olmasına rağmen seçimleri mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın kazanması bekleniyor. Öyle ki aynı fikirde olan Sarkisyan da etkili bir seçim çalışması sürdürmüyor. Adayların propaganda faaliyetlerinin son bulduğu Cuma günü bile, Başkent Erivan sokaklarında herhangi bir seçim heyecanına rastlanmak mümkün olmadı. Erivan’da adayların küçük birkaç ilanı dışında herhangi bir ‘kampanya’ izi yok. ‘Zaten Sarkisyan kazanacak’ anlayışı da bunun nedenleri arasında sayılıyor.

Açlık grevinde bir aday

Tüm bu ‘sönük’ tabloya rağmen, yaşanan iki olay, seçim sürecine ‘renk’ katmış durumda. Adaylardan Milli İrade Birliği Başkanı Paruyr Hayrikyan’ın geçtiğimiz günlerde bir silahlı saldırıya uğraması ve Milli Mutabakat Partisi Genel Başkanı Andreas Ghukayan’ın seçim sistemini protesto etmek amacıyla başladığı açlık grevini 26 gündür sürdürmesi kısmi bir heyecan yaratmış durumda.

‘Müslüman anıtı dikilebilir’

Kazanamayacağını bilmesine rağmen, cılız da olsa seçim çalışması sürdüren adaylardan Raffi Hovanisyan’ın ‘Amerikan tipi kampanyası’ dikkat çekici. Hrant Dink Vakfı aracılığıyla Ermenistan’da bulunan Türkiyeli gazetecilerle görüşen Hovansiyan, annesinin Harput, babasının Erzurumlu olduğunu söylüyor ve 1915’te ailesinin büyük bölümünün Kürt ve Türklerin yardımıyla kurtulduğunu vurguluyor. Hovansiyan, seçimleri kazanması halinde Türkiye ile sıcak ilişki geliştirme düşüncesinde. Hrant Dink’in bıraktığı mirasın önemine dikkat çekiyor ve sağlıklı bir diyalog ortamı kurulması durumunda ‘1915’in de doğru zeminde konuşulabileceğini söylüyor. Kendi kuşağının da ‘katliam hikayeleri’ dinleyerek büyüdüğünü ama çocuklarının artık bu hikayeleri bilmediğini belirtiyor: “Ermeniler 4 bin yıl Anadolu’da yaşadılar, ancak bu topraklardan sürüldüler. Soykırımın nedenleri ve sonuçları tartışılabilir. Soykırım kelimesi acıları anlatmada yetersiz. Biz hem adalet, hem de önümüze bakmak istiyoruz. Türkiye’nin de tarihle yüzleşmesi gerekiyor. ”
Hovanisyan, 1915 olaylarında, bir çok Ermeni’nin Müslümanların yardımıyla hayatta kaldığına da dikkat çekiyor: “Eğer iki ülke arasında sorun çözülürse, Ermeni olmayan Müslümanlar için bir anıt dikmek lazım. O insanlar gelip haberler vererek, çok sayıda kişinin katliamdan kurtulmasını sağladılar. Onlara borçluyuz.”

Hayrikyan iyileşiyor

31 Ocak günü başkent Erivan’da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaralanan Cumhurbaşkanı adaylarından Milli İrade Birliği Başkanı Paruyr Hayrikyan’ın tedavisi sürüyor. Saldırının ardından iki kişi olayla ilgili oldukları gerekçesiyle tutuklanmıştı. Hayrikyan ise hastanede yaptığı ilk açıklamada, kendisine yönelik suikastin arkasında ‘Rus emperyalizmi’nin olduğunu söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti.