Ermenistan'la ilişkileri normalleştirme girişimi

Ermenistan'la ilişkileri normalleştirme girişimi
Ermenistan'la ilişkileri normalleştirme girişimi

Davutoğlu ile Nalbandyan ın görüşmesi 2 saat sürdü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütünün 29. Bakanlar Konseyi Toplantısı için gittiği Erivan’da Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbantyan ile görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede ikili ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik yeni fikirler ele alındı. İlişkilerin normalleşmesine yönelik 2009’da imzalanan protokollerin onay süreçleri karşılıklı olarak iki ülke parlamentolarında dondurulmuştu.
Ziyaret öncesi Türk basınına yansıyan haberlere göre Davutoğlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’da işgal ettiği 7 rayondan en az ikisinden çekilmesi karşılığında Türkiye ’nin sınır kapısını açması önerisini Erivan’a götürmeyi planlıyordu. Erivan’ın da Ermeni soykırımından dolayı özür dilenmesi şartını koştuğu öne sürülmüştü. Davutoğlu Twitter hesabından “Erivan ziyaretimin KEİ bölgesinde ve özellikle Kafkaslar’da kapsamlı barış ve ekonomik istikrar çabalarına da katkı yapmasını umuyorum” mesajı verdi.
Kaldığı otelin önünde protesto gösterisi ile karşılaşınca binaya arka kapıdan giren Davutoğlu, “Türkiye olarak çevremizdeki tüm sorunların çözümü için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra aktif çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi. Davutoğlu, Erivan’a beraberinde Konya doğumlu ama Fransa vatandaşı Samson Özararat, Ermeni gazeteciler Rober Koptaş ve Markar Esayan’ı da götürdü. ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki de ziyaretin diyalog için bir fırsat sağlamasını umduklarını belirterek “Dolayısıyla ziyareti destekliyoruz ve süreci ileriye taşıyabileceklerine dair umutluyuz” dedi.