Ertuğrul Günay'a sürpriz Putin telefonu

Ertuğrul Günay'a sürpriz Putin telefonu
Ertuğrul Günay'a sürpriz Putin telefonu
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm fuarı için geldiği Moskova'da, Rus mevkidaşının, "Telefonda Başbakan Putin var, seninle konuşmak istiyor" sözlerine önce şaşırırken, telefonu alıp Putin ile konuştu.

Siyamend KAÇMAZ

MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’da dün kapılarını 7’nci kez açan Uluslararası Turizm Fuarı ’Intourmarket-2012’ için fuarın yapıldığı Krokus Expo Fuar Merkezi’ne gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Rus mevkidaşı Vitali Mutko ile sohbet ettiği sırada Rus bakanın cep telefonu çaldı. Telefonuna yanıt veren Rus Bakan kısa bir süre sonra Ertuğrul Günay’ın yanına gelerek, "Telefonda Başbakan Putin var, seninle konuşmak istiyor"dedi.

Önce şaşıran Günay, daha sonra telefonu alarak Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin ile yaklaşık 1 dakika kadar süren telefon görüşmesi yaptı. Telefon konuşmasından dolayı son derece memnun olduğu gözlemlenen Günay, bu memnuniyetini Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı ile ’Ortak Eylem Planı’ imza töreni sırasında gerçekleşen basın toplantısında şöyle konuştu:

"Biraz önce paylaştığım bir onuru da kamuoyumuzla paylaşmak isterim. Rusya Turizm Bakanı ile konuşurken, Sayın Rusya Başbakanı Putin telefonla bana da hoş geldiniz deme nezaketinde bulundu ve benim aracımla da Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’a en iyi dileklerini iletmemi söyledi. Bu benim için son derece güzel ve onur verici bir davranıştır. Buna teşekkür ediyor ve sizinle paylaşmak istiyorum."

’ORTAK EYLEM PLANI’ MZALANDI
Sabah erken saatlerde fuar alanına gelen Bakan Günay, Türkiye standında bir süre dinlendikten sonra fuardaki diğer katılımcı ülkelerin stantlarını gezerek kısa sohbetler etti. Günay daha sonra Türkiye ile Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı arasında imzalanan, ’Ortak Eylem Planı’ imza törenine katıldı. BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Başkanı Taleb Rifai’ninde bulunduğu törende, anlaşmaya Türkiye adına Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan imza atarken, Rusya adına ise Rusya Federasyonu Turizm Federal Ajansı Başkanı Aleksandr Radkov imzaladı.

İmza töreni sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ertuğrul Günay, " Bugün ülkelerimiz arasında önemli bir anlaşma imzalandı. Rusya Türkiye turizmi için çok önemli ülkelerden birisi. Sadece turizm için değil, ticaret ve siyaset alanında da aramızda çok yakın işbirlikleri var. Bu işbirlikleri olumlu bir çerçevede hızla gelişmesini arzu ediyoruz" dedi.

"DAHA FAZLASINI YAPMAMIZ GEREKİYOR"
Günay daha önce de söylediği gibi buraya geldiğinde Rus halkı gibi Tolstoy’u, Dostoyevski’yi , Puşkin’i yetiştirmiş bir halkın Türkiye’yi sadece sıcak deniz kıyıları ile tanıtmasını eksik bulduğunu anlattı. Günay, şöyle devam etti:
"Rus halkının kültürüne, kültür derinliğine tarihine tarih bilgisinin derinliğine çok inanıyorum ve Türkiye’ye geldikleri zaman camilerini, kiliselerini, minarelerini, çan kulelerini görsünler inanç merkezlerini görsünler, ören merkezlerini görsünler müzelerini görsünler istiyorum. Bu yüzden galiba bizim Rusya’da yaptığımız tanıtım konseptini biraz geliştirmemiz gerekiyor. Yani sadece sıcak deniz kıyılarını tanıtmayacağız. Türkiye’nin tarihsel zenginliklerini de kültürel zenginliklerini de tanıtma konusunda bir faaliyete gireceğiz. Zaten önümüzdeki dönemlerde bu anlaşma çerçevesinde bu tür karşılıklı kültür tanıtım etkinliklerini yapmayı da amaçlıyoruz." (dha)