Eş Şebab Somali'de otele saldırdı: 15 ölü

Eş Şebab Somali'de otele saldırdı: 15 ölü
Eş Şebab Somali'de otele saldırdı: 15 ölü
Terör örgütü Eş Şebab'ın, Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir otele saldırması sonucu en az 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

RADİKAL – Terör örgütü Eş Şebab, dün akşamüstü saatlerinde Somali’nin başkenti Mogadişu’da bir otele saldırdı. Saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybederken, otelde güvenlik güçleri ve militanlar arasında çıkan çatışmalar bu sabah sona erdi. Güvenlik güçlerinin müdahalesi ile 9 saldırgandan 6'sının öldürüldüğü bildirildi. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Maka El Mukarama adlı otele düzenlenen saldırıda 6'sı saldırgan 15 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Somali'nin İsviçre Büyükelçisi Yusuf Bari Bari de ölenler arasında. Başka diplomatların da otelde olduğu, saldırı başlayınca camlardan atlayarak kurtuldukları bildirildi. 

YOĞUN ATEŞ SESLERİ DUYULDU

Saldırı öncesinde otelin girişinde çok büyük bir patlama oldu. Yetkililer, bomba yüklü bir aracın otelin önünde havaya uçurulduğunu açıkladı. Silahlı militanların otele girdiği, bazı militanların da binanın çatısına çıktığı görüldü. Saldırı sırasında yoğun ateş sesleri duyuldu. Mogadişu polis yetkililerinden Binbaşı İsmail Olow, otelin tamamen militanların kontrolüne geçtiğini Somali terörle mücadele birliklerinin olay yerine gittiğini kaydetti. 

Saldırı, Somali güvenlik güçlerinin, Eş Şebab'ın liderlerinden İbrahim Afwayne'yi ele geçirdiklerinin açıklamalarından birkaç saat sonra düzenlendi. Bölge ülkelerinden Uganda'daki ABD Büyükelçiliği de dün ABD'lilere yönelik bir uyarı yayımlamış, çok yakında bir terör saldırısı düzenlenebileceğini belirtmişti. 

KURTARMA OPERASYONU 

ABD tarafından eğitilmiş olan Gaashaan terörle mücadele birlikleri ile, Afrika Birliği Misyonu askerleri, otel binasını kuşattı.  

Mogadishuu News, bir kurtarma operasyonu başlatıldığını ve politikacılar da dahil olmak üzere içeride bulunan çok sayıda kişinin kurtarıldığını duyurdu. BBC'nin haberine göre de güvenlik güçleri oteldeki durumu kontrol altına aldı.