'Esad ailesi Suriye'den kaçmaya çalıştı'

'Esad ailesi Suriye'den kaçmaya çalıştı'
'Esad ailesi Suriye'den kaçmaya çalıştı'
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eşi ve çocuklarını yurtdışına kaçırma girişiminde bulunduğu ancak bunun Özgür Suriye Ordusu militanları tarafından engellendiği iddia edildi

Mısır gazetesi El-Masry El-Youm'a açıklama yapan Suriye muhalefetinden bir kaynak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad ve çocuklarının yurtdışına gitmek için güvenlik güçleri eşliğinde Şam Havalimanı'na geldiği belirtildi.

Haberde, Esma Esad ve çocuklarının bulunduğu konvoyun havalimanı yolunda Özgür Suriye Ordusu militanlarının taciz ateşiyle karşılaştığı ve First Lady'nin bulunduğu konvoyun tekrar saraya dönmek zorundak kaldığı savunuldu.

Suriyeli muhalif kaynağa göre, Suriye ordusundan firar eden askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu militanları ile Esma Esad'ı havalimanına götüren güvenlik güçleri arasında ciddi bir çatışma yaşandı.

ORDU KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ
Suriye'de ordu ise, muhalif askerleri püskürterek başkent Şam'ın kenar mahallelerindeki kontrolü yeniden ele geçirdi. Ordu iki gün süren çatışmaların ardından Şam'ın doğusundaki yerleşim birimlerinin denetimini ele geçirdi. Özgür Suriye Ordusu militanları bölgeden çekilirken, askeri birlikler ev ev baskın düzenleyerek gözaltı operasyonları düzenliyor.

ÇATIŞMALARDA 61 KİŞİ ÖLDÜ
Muhalifler, Suriye'de dün düzenlenen askeri operasyonlarda ve çıkan şiddetli çatışmalarda ise 61 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Ölenlerin çoğunun Şam çevre mahalleleri ve Humus kentinden olduğu ifade edildi.

GÖZLEMCİLER ÇALIŞMIYOR
Suriye'de artan çatışmalar, Arap Birliği'nin gözlemci heyetinin çalışmalarını durdurma kararı almasına neden olmuştu. Arap Birliği dışişleri bakanları 5 Şubat'ta bir kez daha biraraya gelerek Suriye'yi görüşecek. (ntvmsnbc)