Esad: Batı bedelini öder

Esad: Batı bedelini öder
Esad: Batı bedelini öder

Esad: Hırsızlar ve asalaklar ağır darbe yedi, bir kısmı dağıldı, bir kısmı tekfircilerin arasına karıştı. Şimdi tekfirci gruplarla mücadele ediyoruz.

Suriye lideri, Suriye ve Libya'da Kaide'yi destekleyen Batı'nın Avrupa ve ABD'nin kalbinde bunun bedelini ödeyeceği uyarısı yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye’de Kaide’yi desteklemekle suçladığı Batılı ülkelerin ağır bedel ödeyeceğini savundu. Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla El İhbariye TV’ye konuşan Esad, ülkedeki durumu, Sovyetlere karşı ABD ’nin Afganistan’da İslamcılara verdiği desteğin sonucunda Taliban ve Kaide’nin ortaya çıkmasıyla karşılaştırdı. Esad “Batı Afganistan’da ilk etapta Kaide’yi finanse etmenin bedelini ağır ödedi. Batı bugün Batı Mali’de Kaide ile savaşırken Suriye, Libya ve başka yerlerde Kaide’yi destekliyor ve sonradan bunun bedelini Avrupa ve ABD’nin kalbinde ağır şekilde ödeyecek. Kaide başka ülkelerin yükünü hafifletmek için Suriye’ye gönderiliyor” dedi. Nusra Cephesi’nin Kaide’ye bağlılığını ilan etmesinin ardından gelen röportajda Esad, “Gerçek şu, aşırı güçlere karşı koyuyoruz” deyip ekledi: “Zaferden başka seçeneğimiz yok. Kazanamazsak Suriye bitecek.” 

Ürdün’e uyarı: Yanarsın 

Ürdün’ün tek bir merminin Filistin direnişine geçişine izin vermezken binlerce savaşçının Suriye’ye girmesine göz yumduğunu savunan Esad, “Ateş bizim sınırlarımızda durmayacak ve bütün dünya biliyor; Suriye gibi Ürdün de bu ateşe maruz kalacak” uyarısında bulundu. Esad şunları söyledi: “Gerçek bağımsızlık, sömürgeciler tam olarak gittiklerinde ve egemenliği kelimenin tüm anlamlarıyla geri aldığımızda yaşayacağımız bağımsızlıktır. Suriye’yi yeniden sömürgeleştirmek istiyorlar, bu defa yeni taktikler deniyorlar. Suriye’ye dışarıdan savaşçılar gönderiyorlar. Buna ‘modern sömürgeleştirme’ diyoruz, en sonuncusunu Irak ve Afganistan’da yaşadık. Yaşananlar tam anlamıyla bir savaştır.” 

‘Esad gerçekten kopuk’ 

İstanbul ’da Suriye’nin Dostları toplantısı öncesi Suriye İç Barış Konferansı düzenleyen Suriye Devrimci Muhalif ve Ulusal Güçler Koalisyonu ise Esad’ın sözlerine “Halkın içinde boğulduğu kan ve yıkımdan bihabermiş gibi görünüyor” yanıtını verdi.

ABD askerleri sınırda

ABD, Ürdün’deki üste görevli 200 askeri Suriye sınırına gönderiyor. Kongre’ye bilgi veren Savunma Bakanı Chuck Hagel, ‘planlama, istihbarat ve lojistik uzmanlarından oluşan birliğin sınırdaki şiddet olaylarının önlenmesi ve kimyasal silahların güvenliğini temin için operasyon planlanmasına yardım edeceğini söyledi. Hagel ayrıca Ürdün’e yardım eden askerlerin rotasyona tabi olacağını söyledi. Ürdün Enformasyon Bakanı Muhammed Mumani ise “ABD’liler savunma ve eğitim kapasitemizi arttıracak. Suriye’ye askeri müdahaleye hâlâ karşıyız. Siyasi çözüm istiyoruz” dedi. Suriye’nin Dostları yarın İstanbul’da buluşmaya hazırlanırken ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Dışişleri Bakanı Suud el Faysal ile Suriye’yi görüştü.

İsrail’den silah uyarısı

İsrailli yetkililer, Ürdün’de Suriyeli muhaliflerle bir araya geip Golan Tepeleri’nde tampon bölge oluşturulması önerisini görüşürken Başbakan Benyamin Netanyahu muhaliflerin silahlandırılması konusunda uyardı. BBC’ye konuşan Netanyahu, silahların radikal İslamcıların eline düşmesi durumunda bölgesel güvenlik tehditlerinin yeniden tanımlanacağını belirtirken İsrail’e yönelebilecek silahların sevkini engelleme hakları olduğunu savundu. Suriyeli muhalif bir kaynak da Amman’daki İsrail Büyükelçiliği’nin talebi üzerine ‘lüks otel ve lokantalarda danışma toplantıları’ yapıldığını söyledi. Kaynağa göre İsrailliler, Lübnan’ın güneyindeki gibi Golan’da İsrail yanlısı unsurların denetiminde bir tampon bölge konusunda nabız yokladı.