Esad bu kez de Rusya'ya söz verdi

Esad bu kez de Rusya'ya söz verdi
Esad bu kez de Rusya'ya söz verdi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam'da görüştüğü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a Moskova'nın mesajlarını iletti

Binlerce Suriyeli vatandaş, Rus heyetine büyük sevgi gösterilerinde bulundu. Rus haber ajansı RIA'nın bildirdiğine göre, Lavrov görüşmede Esad'a, "Tüm ülkelerin liderleri, sorumluluklarının farkın olmalıdırlar. Sen, kendi sorumluluklarının farkındasın" dedi.

Rus Dışişleri Bakanı'nın görüşmede ayrıca Esad'a, "Arap halklarının barış ve mutabakat içinde yaşaması bizim çıkarımızadır" dediği belirtildi.

LAVROV’A GARANTİ VERDİ
Interfax'ın haberine göre, Lavrov görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ise Esad'ın Suriye'deki şiddeti durdurmak için garanti verdiğini belirtti.
Lavrov'a Suriye ziyaretinde, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Mihail Fradkov da eşlik ediyor. Lavrov ve Fradkov, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in talimatı üzerine Esad ile görüşmek için Suriye'ye gitmişti.
Görüşmenin, Rusya ve Çin'in 4 Şubat'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısını veto etmelerinin hemen ardından gelmesi, buluşmanın önemini artırmıştı.

BİNLERCE SURİYELİ ALKIŞLARLA KARŞILADI
Şam'da ellerinde Rusya ve Suriye bayrakları taşıyan binlerce kişi, Dışişleri Bakanı Lavrov'u alkışlarla karşılayarak, Moskova'nın Esad'a verdiği destek için teşekkür etti.

Lavrov'un konvoyunun, Mazzeh Caddesi'nde Esad destekçilerinin içinden kendine yol açarak ilerlerken zorlandığı görüldü.
Konvoya eşlik eden halkın ellerindeki "Teşekkürler Rusya ve Çin" yazılı pankartlar dikkati çekti.

ARALIK AYINDA DAVUTOĞLU’NA SÖZ VERMİŞTİ
Davutoğlu, Aralık ayında Esad’la görüşmesinin ardından, Suriye yönetiminin şiddeti durdurma sözü verdiklerini ve 3 gün içinde şehirlerden çıkacaklarını söylediklerini belirtmişti.

''Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptıkları görüşmelerin'' sorulması üzerine Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte uzun bir mesaiyi Esad ile görüşmelere ayırdıklarını söyledi. Davutoğlu, şöyle konuşmuştu:

''Bu şu demek; Sayın Kılıçdaroğlu 'nun söylediği gibi, bir sabah kalktığımızda Suriye ile ilişkiler bozulmuş değil. Biz 9 ay Suriye yönetimi ile bütün kanalları ve imkanları kullanarak, onları kendi halkını dinlemeye teşvik ettik. İstediğimiz tek şey vardı. 'Lütfen kendi halkınızı dinleyin, sokaktaki halkla barışın. Onları tehdit gibi görmeyin. Halkını tehdit gibi gören bir yönetim kalıcı olamaz.' Orada bir yol haritasında anlaştık. Şiddeti derhal durdurmak sözünü verdiler. 3 gün içinde Humus hariç, bütün Suriye şehirlerinden çıkacaklarını söylediler, buraların basına açılacağını ifade ettiler.

DİNİ LİDERLERE SÖZ VERDİ
25 Mayıs 2011’de Beşşar Esad, ülkenin dini liderlerine reform sözü vermişti. Esad'ın, dini liderlere, ülkede hükümete karşı gösterilerin merkezi olan Dera'da ve "Suriye'nin tüm bölgelerinde" reform sözü verdiği bildirilmişti. Suriye hükümeti, bu hafta akaryakıt fiyatlarının düşürüldüğünü açıklamış ve basına yönelik kontrollerin gevşetileceği sözünü vermişti.

GENÇLERE SÖZ VERDİ
29 Mayıs 2011’de Esad, gençlerden oluşan heyete, reform çalışmalarına müsamahasız devam edileceği sözü vermişti

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, gençlerden oluşan bir heyete, ülkedeki reform çalışmalarına müsamahasız devam edileceği sözü vermişti.

El Vatan gazetesinin haberine göre, gençlerden oluşan heyeti kabul eden Esad, "Reform çalışmalarının devam ettiğini, bazı uygulamaların hayata geçirilmesinde gecikmeler yaşanmasına rağmen reform çalışmalarının durmayacağını" söylemişti 

SEÇİM SÖZÜ VERDİ
22 Haziran 2011’de Suriye'de olayların başlamasından bu yana üçüncü kez halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada yine reform sözü verdi. Suriye'nin zor günlerden geçtiğini anlatan Esad, "Bu şekilde devam edemeyeceğimiz ortada, talepleri dikkate almalıyız. Yıllardır süren sorunların farkındayız ve çözmek için adımlar atıyoruz" dedi. Ailesiyle ilgili bütün dedikoduların gerçek dışı olduğunu söyleyerek başlayan konuşmasında Esad dört önemli mesaj vermişti. (radikal.com.tr)