Esad: Çatışma vatan hainleri ile halk arasında

Esad: Çatışma vatan hainleri ile halk arasında
Esad: Çatışma vatan hainleri ile halk arasında
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkedeki çatışmanın yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yedi ay sonra ilk kez halkın karşısına geçerek bir konuşma yaptı. Konuşmasında şu ana kadar yaşananları özetleyen ve siyasi çözüm için bir "girişim" öneren Esad, Türkiye 'ye de değinerek, sınırdan Suriye'ye "terörist" geçişi olduğunu söyledi.

Rus kaynakların Esad’ın gidiş tarihini açıklayacağı iddiaları ise boş çıktı.

Halka yönelik yaptığı konuşmada Esad, şunları belirtti:

“Suriye, tarihinde görmediği bir saldırıyla karşı karşıya. Tüm ülkeyi saran bir acıyla karşı karşıyayız. Ülke içinde ve dışındaki Suriye'ye düşman olan güçler, bizden intikam almak istiyor.

Ülkedeki çatışma yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında. Ülkede El Kaide zihniyetine sahip teröristler var. Çoğu Suriyeli olmayan radikal İslamcılarla savaşıyoruz.

Bu süreçte yanımızda yer alan Rusya, Çin ve İran'a teşekkür ediyorum. Bazıları Suriye'nin muhaliflere doğrudan askeri müdahalede bulunmayı tercih ettiğini iddia ediyor. Biz başından beri siyasi çözümden yanaydık. Ancak kan dökmekten başka bir şey bilmeyen teröristlere karşı halkımızı korumak için kendimizi savunduk.

Yabancılar teröristleri silahlandırmaya son verirse, ordumuz da askeri operasyonları durdurur. Ardından bir "ulusal diyalog konferansı" kurulur ve Suriye'nin birliğini sağlayacak bir ulusal metin kaleme alınır. Bu metnin bir referandumla onaylanması gerekir. Ardından geniş kapsamlı katılımla kurulacak bir hükümetle seçimlere hazırlık yapılır.

5 AŞAMALI ÇÖZÜM PLAN Suriye Devlet Başkanı Esed, ülkedeki krizin çözümüne ilişkin 5 aşamalı bir plan önerdi. Buna göre:
"1- Yabancı ülkeler Suriye'deki silahlı muhalefeti desteklemeye son verecek. Yerlerinden edilen Suriye vatandaşları evlerine dönecek. Bu şartla Suriye ordusu da askeri operasyonlarını durduracak,
2- Sınırdan 'teröristler'in geçişi engellenecek. Özellikle Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapacak,
3- Muhalefetle diyalog başlatılacak, diyalog çerçevesinde geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek ve bir 'misak-ı milli' oluşturulacak, halkoyuna sunulacak,
4- Referandumla kabul edilecek milli misakı uygulamak üzere “Milli Birlik Hükümeti” kurulacak,
5- Genel af ilan edilecek ve geçiş dönemi planlanacak."
Esad’ın konuşmasının ardından ona sarılmak ve dokunmak isteyen taraftarları kürsüye yürümek isteyince izdiham oluştu. Esad, yaşanan izdiham’dan zorlukla kurtarılarak salondan çıkarıldı. (aa)