Esad: Erdoğan kendisini halife olarak görüyor

Esad: Erdoğan kendisini halife olarak görüyor
Esad: Erdoğan kendisini halife olarak görüyor
Suriye krizi nedeniyle uluslararası baskıya maruz kalan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Russia Today'e verdiği röportajda Erdoğan'ı suçladı: Kendisini Osmanlı padişahı sanıyor

Radikal.com.tr - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, son röportajında Başbakan Tayyip Erdoğan için "Kendini Osmanlı sultanı sanıyor. Halife olduğuına inanıyor" dedi.

Russia Today televizyonu muhabiri Sophie Şevardnadze’ye konuşan Esad, Suriye’de bir iç savaş yaşanmadığını, terörislerle savaştıklarını belirterek "Bu benim gitmem ya da kalmamla ilgili bir savaş değil. Bu savaş ülkenin güvenliğiyle ilgili. Gitmemin tek yolu sandıkta halkın kullanacağı oydur" dedi.

Hatalar yaptığını ama bir pişmanlığı olmadığını söyleyen Esad, olayların başladığı 15 Mart 2011’e dönse nasıl davranacağı sorusuna "Aynı şekilde" yanıtını verdi. Batı’nın sürekli düşman yarattığını belirten Esad, "Önce komünizm, sonra İslam, sonra Saddam Hüseyin şimdi de ben. Sorunun ben olduğumu söylüyorlar ama öyle değil. Bu artık benim değil Suriyelilerin savaşı" diye konuştu.

‘HALK DESTEKLEMESE BURADA OLAMAM’


Kendisinin anayasa uyarınca devlet başkanı olduğunu ancak başka birinin de bu koltuğa oturabileceğini söyleyen Esad, RT muhabirinin Suriye’de barışı sağlayabilecek kişi olup olmadığı yönündeki sorusuna, "Öyle olmam gerek ve umarım olurum, ama bu halkın desteğiyle olacak. Bugün her Suriyeli ülkesini savunmakla görevli" cevabını verdi. ABD’nin, Batı’nın, birçok Arap üşkesinin ve Türkiye ’nin kendisine karşı olduğunu ama halkın arkasında olduğunu belirten Suriye lideri, "Öyle olmasa nasıl burada olurum" diye konuştu.

Batı’nın muhalifleri Türkiye ve Lübnan aracılığıyla desteklediğini söyleyen Esad, Kaide’nin insanları patlama, suikast ve intihar saldırılarıyla korkutarak yıldırmaya çalıştığnı, böylece Suriye’de adım adım bir İslami Emirlik kurmayı amaçladıklarını ifade eden Esad, ordunun halka karşı suç işlediğini redderek "Öyle olsa bu kadar aydır süren savaşa halkın desteği olmadan nasıl dayanabilir?" diye konuştu. Suriye’ye dış müdahalenin tüm dünyanın dayanabileceğinden fazla bedeli olavağını belirten Esad, "Biz bölgede laikliğin ve istikrarın son kalesiyiz. Batı’nın bu yolda olduğunu sanmıyorum ama bunu seçerlerse kimse gelecek konusunda bir şey söyleyemez" dedi

‘SURİYE’DE ÖLECEĞİM’


Esad muhabirin "İsteseydiniz nereye giderdiniz?" sorusuna yanıt olarak ise "Yine Suriye’ye giderdim. Yaşayabileceğim tek yer burası. Ben bir kukla değilim. Burada yaşamalı ve ölmeliyim" dedi.

Ülkede iç savaş düzeyinde bir etnik ya da mazhepsel savaş olmadığını savunan Esad, "Bu zor bir savaş çünkü dışarıdan teröre destek var. Suriye gibi küçük bir ülke tüm bu ülkelere birkaç haftada yenemez. Dışarıdan terörist ve silah akışı olmasa biz bu svaaşı birkaç haftada bitirirdik. Ama şu anda bu uzun sürecek bir savaş" dedi.

‘SIFIR SORUNDAN SIFIR DOSTA’


Türkiye’nin Suriye’ye terörist ve silah akışına en fazla destek veren ülke olduğunu ifade eden Esad, Türkiye’de halkın büyük bölümünün savaş istemediğini ve mantıklı bir yönetimin halkın iradesine karşı koymaması gerektiğini belirterek iki ülke arasında savaş olasılığı görmediğini ifade etti. Türkiye’ye düşen toplarla igili ortak komisyon kurma tekliflerinin Ankara tarafından reddedildiğini söyleen Beşşar Esad, Suriye ordusunun Türkiye’yi bombalamakta bir çıkarı olmadığını, Türk halkını kardeş olarak gördüklerini, ama bombaların ordu tarafından yanlışlıkla atılmış olabileceğini belirtti.

Erdoğan’la en son Mart 2011’de görüştüğünü söyleyen Esad, "Erdoğan Müslüman Kardeşler bölgede özellikle de Suriye’de iktidara gelirse siyasi geleceğini garantileyebileceğini düşünüyor. Ayrıca kendini yeni Osmanlı padişahı sanıyor ve Osmanlı dönemindeki gibi bölgeyi kontrol edebileceğini zannediyor. Yeni halife olduğuna tüm kalbiyle inanıyor. Bu nedenle politikasını ‘sıfır sorun’dan ‘sıfır dost’a çevirdi" dedi. Arap hükümetlerinin çoğunun aslıda Suriye’yi desteklediğini ama Batı’nın ve Arap dünyasındaki petrodolarkarın baskısı nedeniyle bunu belli edemediğibni kaydeden Esad, "Örneği Irak Suriye’deki svaşın tüm bölgeye yayılacağını biliyor. Cezayir ve Umman gibi ülkeler tarafsız kalarak iyi bir konum alıyor" diye konuştu.

İran’ın Suriye’nin sürdürdüğü barış görüşmelerine karşı olduğu görüşünün doğru olmadığını söyleyen Esad, "Onlar bizi işgal altındaki topraklarımız konusunda desteklediler, biz de onları destekleyeceğiz. İran bölgenin istikrarı için çok önemli bir ülke" dedi.