Esad: Erdoğan ve Davutoğlu ülkeme tavsiye veremez

Esad: Erdoğan ve Davutoğlu ülkeme tavsiye veremez
Esad: Erdoğan ve Davutoğlu ülkeme tavsiye veremez
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İran televizyonuna verdiği söyleşide Ankara'ya sert eleştiriler yöneltti. Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun ülkesine tavsiyede bulunma hakkı olmadığını ifade etti.

RADİKAL - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ülkesine tavsiyede bulunma hakkı olmadığını söyledi. İran'ın Khaber Televizyonu'na konuşan Esad, "Erdoğan ve Davutoğlu, dünyada da kimseye tavsiyede bulunamazlar. Hakikat budur. Bu kadar basit ve net" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Esad, "Türk toplumunda son dönemde gözlemlenen ayrışmanın sorumlusunun" da Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyledi. Suriye lideri, " Türkiye yıllarca istikrarlı bir ülkeydi. Ancak Erdoğan, ayrımcı dili, fitne söylemi ve toplumun farklı kesimlerine yönelik ayrımcı tavrı ile bu döneme son verdi" diye konuştu.

Putin: Sıranın Rusya'ya gelmesini bekleyemeyiz

'TERÖRİSTLERE DESTEK' SUÇLAMASI

Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın Batılı ülkelerin gündemine göre hareket ettiklerini savunan Esad, Suriye'deki sorunun kendisine yönelik eleştirilerle kişiselleştirilmek istendiğini söyledi. Esad, "ABD ve müttefikleri, Erdoğan ve Davutoğlu hükümeti teröristleri desteklerken, onların Türkiye sınırından silah ve parayla geçmesine izin verirken, Suriye ve Irak'ta terörizmle-IŞİD'le nasıl mücadele edebilir?" ifadelerini kullandı.

Türkiye, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan'ı "Suriye'ye teröristler göndermekle" suçlayan Esad, uluslararası toplumun bu ülkelere baskı yapmasını istedi. Esad, "Eğer bu yapılırsa, sorun olmayacaktır. Suriye'deki sorunun çözümü hiç de karmaşık değil. Zira bu ülkeler Suriye halkına düşman. Zaten ülkemizdeki sorunun nedeni de onlar" dedi.

Lavrov: Kibar insanlarız, davet edilmediğimiz yere gitmeyiz

'SURİYE-RUSYA-İRAN-IRAK İTTİFAKI BAŞARILI OLMALI'

Esad, mülakatında ülkesi ile Rusya-İran ve Irak'ın oluşturduğu ittifakın mutlaka başarılı olması gerektiğini de söyledi. Esad, aksi takdirde bölgenin bir yıkımla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. Suriye lideri, ABD liderliğindeki koalisyonun ülkesi ile Irak'taki hava saldırılarını da eleştirdi, saldırıların verimsiz olduğunu belirterek, "Saldırılar sadece terörizmin daha da yayılmasına neden oldu" dedi.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları sürüyor. Kremlin, saldırılarda sadece IŞİD mevzilerinin hedef alındığını açıkladı.

ABD: Rusya yangına körükle gidiyor

ERDOĞAN'DAN RUSYA'YA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Fransa'ya hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Rusya'yı hava saldırıları nedeniyle eleştirdi. Erdoğan, "Rusya'nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye'deki bu bombardıman olaylarının, özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur" dedi.

Bir çöküş öyküsü: Eğit-donat

CAMERON: KASAP ESAD

BBC'ye konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron ise Esad'ı "kasap" olarak nitelendirdi, Rusya'nın Suriye liderine askeri destek vermesinin "korkunç bir hata" olduğunu belirtti. Cameron, "Bu bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, radikalleşmeyi artıracak, terörizmi de körükleyecektir" dedi.

Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli