Esad: Fransa barışı değil, terörizm ve savaşı destekliyor

Esad: Fransa barışı değil, terörizm ve savaşı destekliyor
Esad: Fransa barışı değil, terörizm ve savaşı destekliyor
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, 'Fransa barışı değil, terörizm ve savaşı destekliyor' dedi ve bu sebeple barış konferansının Fransa'da yapılamayacağını savundu.

RADİKAL - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Çek Devlet Televizyonu'na mülakat verdi. Suriye lideri, "Suriye Barış Anlaşması''nın Prag'da imzalanabileceğini açıkladı.

Esad, "Barış Anlaşması"nın Çek Cumhuriyeti'nin başkentinde imzalanmasını hem Suriye hükümetinin hem de muhalefet temsilcilerinin desteklediğini belirtirken Fransa seçeneğine ise, "Barış Konferansı Fransa'da yapılamaz, çünkü Fransa barışı değil terörü ve savaşı destekliyor" sözleriyle karşı çıktı. 

Esad, Avrupa'ya akın eden yüz binlerce mültecinin arasına teröristlerin de sızdığını söyledi. Esad, mültecilerin çoğunluğunun ‘iyi ve yurtsever Suriyeliler' olduğunu, ancak ‘aralarına teröristlerin de karıştıklarına dair bilgilerin doğru olduğunu' dile getirdi.

Obama'dan Rus uçağının düşürülmesi konusunda açıklama: Üzgünüz

Bu yıl Avrupa ülkelerine sığınan yüz binlerce Suriyeli arasında kimlik belgesi bulunmayanlar da var. Bu nedenle göçmenlerin arasına teröristlerin de karışmış olabileceğinden endişe ediliyor. Paris saldırılarına karışan teröristlerden en az ikisinin Yunanistan'dan başlayan Balkan rotası üzerinden Batı Avrupa'ya geçmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Almanya IŞİD'le mücadelede Esad güçleriyle işbirliği yapmayacak

Söz konusu iki şahsın Yunanistan'da parmak izi alınmıştı. Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçen Suriyeli mülteciler Makedonya ya da Sırbistan sınırını aşarak Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerine gidiyorlar.

Rusya Suriye'de fosfor bombası mı kullandı?