'Esad gitmeyecek'

'Esad gitmeyecek'
'Esad gitmeyecek'
Moskova'da İbrahimi'yle görüşen Lavrov, Suriye muhalefetinin diyalog için önşart koşmaktan vazgeçmesini isteyerek "Esad görevden ayrılmayacak" dedi.

Suriye ’de çözüm çabalarını sürdüren BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, dün Moskova ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevden ayrılmamakta kararlı olduğunu belirtirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da muhaliflerin “Esad gitsin” ısrarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Moskova’da dün sabah Lavrov’la görüşen İbrahimi, ortak basın toplantısında, Suriye’de diplomatik çözümün tek alternatifinin ‘cehennem’ olduğunu belirterek, “Çatışmaların 2013’te ve hatta 2013 başında bitmesi gerek” dedi. Sürecin Cenevre mutabakatı çizgisinde yürütülmesi gerektiği konusunda Lavrov ile aynı görüşte olduğunu ifade eden İbrahimi, çözüm için Suriye içinde ve dışındaki bütün taraflarla görüştüklerini sözlerine ekledi.
Hatib siyasete alışamamış
 
Krizin siyasi yolla çözümü için hâlâ şans olduğunu kaydeden Lavrov ise muhalefete “Esad gitsin” yönündeki önşartlarını şimdilik erteleme çağrısı yaparak şöyle konuştu: “Beşşar Esad birçok defa tekrarladığı üzere görevden ayrılmayacağını Sayın İbrahimi’ye de söyledi. Bu durumu değiştirmenin bir yolu yok.” Lavrov, Moskova’nın davetini “Rusya önce Esad’ı desteklediği için özür dilesin” diyerek reddeden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz Hatib’e de laf atmayı ihmal etmedi: “Sayın Hatib’in siyasete pek alışkın olmadığını anlıyoruz. Belki düşüncelerimizi medyadan değil direkt bizden duyması kendisi için daha yararlı olurdu.”
Mısır ’da ise meclisin üst kanadı Şûra Meclisi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, “Suriye’nin geleceğinde Esad rejiminin yeri yok” dedi. Muhalifleri desteklediklerini ancak Suriye’ye askeri operasyona karşı olduklarını kaydeden Mursi, siyasi çözüm bulunmasını istedi. Öte yandan Suriye devlet radyo ve televizyonu çalışanı 3 gazeteci Paris’e kaçarak taraf değiştirdiklerini açıkladı.