Esad, Halep saldırısını başlattı

Esad, Halep saldırısını başlattı
Esad, Halep saldırısını başlattı
Suriye'de rejim ordusu Rusya ve İran'ın desteğinde muhalifleri Halep'ten çıkarmak için planlanan operasyonuna dün başladı. Reuters, İranlı savaşçıların ilk kez operasyona katıldığını bildirdi. Tahran bu iddiaları doğrulamazken, Suriyeli kaynaklar İran Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani'nin bölgede savaş hazırlıklarını denetlediğini öne sürüyor.

RADİKAL - Rusya’nın 30 Eylül ’de fiili müdahalesiyle dengelerin değiştiği Suriye’de muhalif güçleri Halep’ten çıkarmayı hedefleyen taarruz dün başladı. Suriye ve Rusya uçaklarının havadan, Suriye ordusunun Hizbullah ve İran’ın desteği ile karadan yürütülen operasyonda Halep’in güneybatısı ve güneydoğusundaki yerleşimler ile Hama-Halep arasındaki M-5 otoban öncelikli hedef. 

Amerikan TOW’ları ile savunma: Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre dün Halep’in 12 km güneyindeki Azzan Dağı’nda şiddetli çatışmalar yaşandı. Ordu ilk etapta Abtin ve Sabikiye köylerini geri aldı. Nusra Cephesi, Ahrar el Şam, Sukur el Şam ve Feylek el Şam’ın etkin olduğu bölgede muhalifler Amerikan yapımı TOW füzeleriyle karşı koymaya çalışıyor. Operasyon başlamadan önce muhaliflerin elindeki yerleşim birimlerine havadan ilan atılarak silahlı gruplarla işbirliği yapanların vurulacağı, beyaz bayrak asanlara dokunulmayacağı bildirildi. Üç gün önce Humus’un kuzeyi, Hama kırsalı, Şam’ın banliyöleri Cobar ve Harasta’da başlayan kara harekâtı da sürüyor.

Kasım Süleymani de sahada: Halep operasyonuna özelikle İran’ın katkısı merak edilirken bir güvenlik yetkilisi AFP’ye “Büyük operasyon müttefiklerimiz ve dostlarımızın katılımıyla başladı” dedi. Yetkili müttefiklerden Rusya’yı, dostlardan İran ve Hizbullah’ı kastettiğini söyledi. Suriyeli kaynaklara göre Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani büyük bir askeri konvoy eşliğinde Lazkiye’den Halep’in güneyindeki Safira bölgesine giderek operasyonun ilk aşaması olan Azzan Dağı’ndaki hazırlıkları yerinde inceledi. Süleymani’ye 6 üst düzey İranlı asker eşlik etti. Reuters ise askeri bir kaynağa dayanarak İranlı savaşçıların ilk kez savaşa katıldıklarını kaydetti. İki yerel kaynak da İran’ın binlerce asker konuşlandırdığını öne sürdü. Haber sitesi El Masdar ise İran’ın askeri birlik gönderdiği haberlerinin teyit edilmediğini yazdı. İran silah ve askeri danışmanlar gönderdiğini gizlemezken doğrudan İranlı askerlerin savaştığı iddiasını reddediyor.

ŞİŞANİ ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

Türkiye ’ye 50 km uzaklıkta olan Suriye’nin Halep kenti 2012’den bu yana ikiye bölünmüş durumda. Esad rejiminin, Halep’i muhaliflerden tamamiyle almaya yönelik operasyonların hazırlıkları Rus müdahalesinden önce başlamıştı. ‘Fetih Ordusu’ ve ‘Halep’in Fethi’ adlı iki muhalif koalisyon, haziranda rejimin kontrol ettiği bölgelere karşı taarruza geçmiş ama püskürtülmüştü. Öte yandan İranlı kaynaklar Ahrar el Şam’ın Humus’taki komutanı Çeçen asıllı Ebu Bekir el Şişani’nin öldüğünü öne sürdü.