Esad: Hiçbir zaman köle olmayacağız

Esad: Hiçbir zaman köle olmayacağız
Esad: Hiçbir zaman köle olmayacağız
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün yaptığı konuşmada Suriye'deki ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Esad, 'Hiçbir zaman köle olmayacağız' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün yaptığı konuşmada çarpıcı açıklamalarda bulundu. Asker sıkıntısı çektiklerini belirten Esad, bu nedenle bazı kritik yerleri ellerinde tutmak için daha az önemdeki bölgelerden çekildiklerini söyledi.

Cumartesi günü asker kaçakları için genel af ilan eden Esad, dün yaptığı açıklamada, “İnsan kaynağında eksiklik var. Asker sayısını artırmak için gerekli önlemleri almalıyız. İlan edilen af da firarilerin yeniden orduya katılmasını cesaretlendirmek için” dedi. Ülkedeki ekonomi örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı başkent Şam’daki bir toplantıda konuşan Esad, ordu güçlerinin aynı anda ülkenin her yanında olamayacağını söyledi ve “Bazen cephanemizi ve ordumuzu önemli bir yere topluyoruz ama bu daha az önemde olan diğer bölgelerin pahasına oluyor. Belirli durumlarda tutunmak istediğimiz bölgelere birlikleri kaydırmak için başka bölgeleri terk etmemiz gerekiyor” dedi.

Askerden Esad güçlerine karşı ateş

‘KAZANACAĞIZ’

Suriye ordusunun yorulmuş olmasının normal olduğunu kaydeden Esad, “Ama yorulmakla yenilgi arasında bir fark var. Yenilgi kelimesi Suriye ordusunun sözlüğünde yok. Direneceğiz, kazanacağız. Hiçbir zaman köle olmayacağız” ifadelerini kullandı. Suriye Devlet Başkanı, yerel halkın da bazı bölgelerde orduyla birlikte savaştığını ve bunun belirleyici etkisi olduğunu da ekledi.

‘İRAN DESTEĞİ SINIRLI’

Suriye lideri konuşmasında dışarıdan aldıkları yardımlara da değindi. İran’ın desteğinin askeri uzmanlarla sınırlı olduğunu belirten Beşşar Esad, “Lübnan direnişi” olarak bahsettiği Hizbullah’ın Suriye ordusunun yanında savaştığını kaydetti. İç savaşa diplomatik çözüm konusuna da değinen Esad, her türlü siyasi diyaloğa açık olduklarını ancak bu yöndeki girişimlerin ‘teröre karşı mücadele temelinde olmadığı taktirde anlamsız olacağını’ ifade etti.

Esad asker kaçakları için genel af ilan etti

'ONLARI VURDUĞUNDA TERÖRİZM, BİZİ VURDUĞUNDA DEVRİM DİYORLAR'

Türkiye 'de yaşanan gelişmelere de değinen Esad, "Türkiye'deki Suriye muhalefeti, Batı'dan istediklerini alamadığı için çığlık atıyor. Batı'nın köleleri olduklarını anlamıyorlar, kullanıldıklarını anlamıyorlar. Kendileri vurulduğunda terörizm, bizi vurduğunda devrim, özgürlük, demokrasi, insan hakları diyorlar" dedi.

Suriyeli generali İsrail öldürmüş

İspanya Suriye'den yardım isteyecek