Esad karşıtı örgüler Humus'tan çekiliyor

Esad karşıtı örgüler Humus'tan çekiliyor
Esad karşıtı örgüler Humus'tan çekiliyor

Humus sokaklarındaki Suriye askerleri

Esad karşıtı silahlı örgütlerin, varılan anlaşma sonucunda Humus'tan çekildiği açıklandı.

RADİKAL - Suriye'de Esad karşıtı örgütlerin, hükümetle varılan ateşkes anlaşması sonrası Humus kentinde kontrol ettikleri son bölgeden de çekilmeye başladıkları açıklandı. Bu örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, militanları taşıyan ilk otobüsün Waer bölgesinden ayrıldığını bildirdi.

Suriye'nin orta kesimindeki Humus, ülkenin en büyük üçüncü kenti. Humus'tan ayrılanlar Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam öncülüğünde kurulan Fetih Ordusu'nun kontrolündeki İdlib vilayetine gidecek. Militanların tamamen terk edeceği Humus'ta ise kontrol hükümet güçlerinde olacak.

Örgütlerin çekilmesinin ardından harabeye dönen kent böyle görüntülendi

Esad: Kürtlerin ana destek kaynağı biziz

BM'nin girişimleri sonrası varılan ateşkes sonrası Humus'a yaklaşık bir yıl sonra ilk kez gıda yardımı gönderildi. Humus, Mart 2011'de Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı isyanın başlamasının hemen ardından hükümet karşıtı gösterilere sahne olmuş ve bir dönem 'devrimin kalbi' olarak anılmıştı.

Suriyeli örgütler ilk kez Esad'la barışı tartışıyor

Silahlı örgütlerin kenti ele geçirmesinin ardından, Suriye ordusu 2012'de Humus'u geri almak için büyük bir operasyon başlatmış ve kenti bombalamaya başlamıştı.

Rusya: Türk askerinin Irak'a girmesi kabul edilemez

Suriye hükümetinin yerel ateşkes kapsamında bazı gruplara silahlarını muhafaza etme ve kendilerini yönetme hakkı verdiği bildiriliyor.

Suriye'de 180 Nusra militanı teslim oldu