Esad 'kimyasal' kozunu oynayabilir

Esad 'kimyasal' kozunu oynayabilir
Esad 'kimyasal' kozunu oynayabilir
Suriye Muhalif Ulusal Konseyi Başkanı Doktor Abdulbasit Seyda, Esed'in bazı kentlerde kimyasal silah kullanmaya başladığı bilgisinin kendilerine iletildiğini söyledi.

HATAY - Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasid Seyda, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu yapıyla Suriye halkının ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Seyda, Hatay'da Suriyelilerin misafir edildiği çadır kentler, askerlerin kaldığı kamplar ve hastanelerde bulunan yaralıları ziyareti sonrası, Antakya'da bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Seyda, toplantıda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye ile ilgili kararın yine “çifte vetoya” takıldığını hatırlattı.

Suriye ile ilgili kararların, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde İkinci Dünya Savaşı'ndaki anlayışla ele alınamayacağını düşündüklerini ifade eden Seyda, “Bu yüzden Suriye dostları ülkelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dışında çözüm aramaları gerektiğini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu yapıyla Suriye halkının ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini düşünüyoruz. Bu yüzden Suriye dostları ülkelerin farklı alternatif yollarla Suriye'nin korunması için arayışta veya çözüm bulması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Seyda, Suriye ordusunda bulunan keskin nişancılar tarafından çocukların ciddi isabetler aldıklarını, halka karşı kullanılması yasak olan kurşunlar ve bombalar kullanıldığını tespit ettiklerini kaydetti.

Halkına, helikopterler kullanarak mahallelerin üzerinde bomba, füze yağdıran Suriye rejiminin kimyasal silahları da hiç çekinmeden kullanabileceğini düşündüklerini belirten Seyda, Suriye'nin bütün şehirlerinin bir afet bölgesi olduğunu ve buna da uluslararası camianın çok acil müdahale etmesi gerektiğini kaydetti.

Suriye Ulusal Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Dr. Halit Hoca da gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Ulusal Konseyi ve muhalefetin siyasi çözümden yana olduğunu ancak Esed yönetiminin hiçbir şekilde siyasi çözüme yanaşmadığını belirtti.

Hoca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kararların sürekli veto edildiğini bu yüzden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde çözüm aranamayacağını söyledi.

En güçlü noktalarının Suriye halkının azmi ve iradesi olduğunu vurgulayan Hoca, şöyle devam etti:

'Biliyorsunuz Suriye ordusunun yarısından fazla firari duruma düşmüştür. Askerler birliklerine gitmiyor. Özgür Suriye Ordusu her gün güçlenerek güç kazanıyor, katılımlar artıyor. Suriye topraklarının yüzde 60'ı şu an Özgür Suriye Ordusu'nun elinde Şam'ın birçok mahallesi, Halep'in birçok mahallesi birçok semti Özgür Suriye Ordusu'nun elinde. Bu şekilde devam ederse Suriye rejimi güç kaybederek düşecektir. Fakat bizim en önemli gördüğümüz şey; şu anda Özgür Suriye Ordusu'na tank ve uçaksavarların sağlanması gerekiyor. Eğer Özgür Suriye Ordusu'nun helikopterlere karşı, tanklara karşı caydırıcı bir silahı olursa Suriye rejimi bayrama kadar ayakta kalamaz.” (aa)