Esad: Kürtlerin ana destek kaynağı biziz

Esad: Kürtlerin ana destek kaynağı biziz
Esad: Kürtlerin ana destek kaynağı biziz
Suriye lideri Beşşar Esad, Kürtlerin orduyla aynı bölgelerde 'teröristlere' karşı savaştığını belirterek, 'Onlara silah gönderdik, çünkü onlar Suriye vatandaşları ve teröristlerle savaşmak istiyorlar' ifadesini kullandı.

RADİKAL – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İngiltere’nin Suriye’de hava saldırıları düzenleme kararı hakkında konuştu. Esad, bombardımanların IŞİD’e karşı işe yaramayacağını savundu ve İngiltere için, “Yine başarısız olacaklar” dedi.

Sunday Times’a bir söyleşi veren Suriye lideri, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın stratejisinin Suriye’deki durumu kötüleştireceğini belirterek, “Kanserin bir kısmını kesip atamazsınız. Onun özünü çıkarmanız gerekir. Bu tür operasyonlar kanserin bir kısmını kesmek gibi. Vücutta daha hızlı yayılmasına yol açar” ifadesini kullandı.

İran: Esad kırmızı çizgimiz

'ILIMLILAR NEREDE?'

Cameron’ın, Suriye’de “70 bin Batı destekli muhalif savaşçı” olduğunu söylemesine de tepki gösteren Esad, “Bu, David Cameron’ın klasik saçmalıklarında yeni bir bölüm… Nerede onlar? Söz ettiği 70 bin ılımlı nerede? 70 bin yok. 7 bin de yok” dedi.

Putin: Türkiye'nin uçağımızı düşürmesini unutmayacağız

'ELİMİZDE BELGELER VAR'

Kürtlerin Suriye ordusuyla beraber, aynı bölgelerde “teröristlerle” savaştığını söyleyen Esad, birliklerin ana destek kaynağının Suriye ordusu olduğunu ve ellerinde bunun belgeleri olduğunu belirtti. “Onlara silah gönderdik, çünkü onlar Suriye vatandaşları ve teröristlerle savaşmak istiyorlar. Aynı şeyi Suriye’deki birçok gruba yapıyoruz, çünkü ordusu ülkenin her yerine gönderemezsiniz. Dolayısıyla, yalnızca Kürtler değil” diyen Esad, IŞİD’i yenmek için hava operasyonlarının yeterli olmayacağını da sözlerine ekledi.

İran'dan Suudi Arabistan'a uyarı: Suriye'de savaşın bitmesini engellemeyin