Esad Moskova'da Putin'le görüştü

Esad Moskova'da Putin'le görüştü
Esad Moskova'da Putin'le görüştü
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Moskova'da Rusya lideri Vladimir Putin'le dün bir görüşme gerçekleştirdiği açıklandı.

RADİKAL - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Moskova'da Rusya lideri Vladimir Putin'le görüştüğü açıklandı. Dün gerçekleşen görüşmede Suriye'deki gelişmelerin ve Suriye ordusunun planlarının ele alındığı ve Esad'ın Putin'e bilgi verdiği belirtildi. 

Görüşmeyle ilgili Kremlin'den yapılan açıklamada, iki liderin "terör örgütleriyle mücadeleyi" ve Rusya'nın hava saldırılarının devamını konuştuğu kaydedildi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad dün akşam Moskova'ya geldi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir görüşme gerçekleştirdi" dedi. Peskov, Esad'ın Moskova'dan ayrılıp ayrılmadığına ilişkin ise bilgi vermedi.

Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecinin kabulüne hazır

Peskov, üst düzey yetkililerin de bulunduğu görüşmenin uzun sürdüğünü söyledi. Putin'in, Moskova'ya daveti kabul ettiği için Esad'a teşekkür ettiği de belirtildi. Suriye’deki askeri ve siyasi sürece yardım etmeye hazır olduklarını söyleyen Putin, Suriye’de barışçıl çözüm için diğer ülkelerle yakın temasta olacaklarını ifade etti.

Putin, görüşmede, Suriye krizinde uzun süreli çözüm elde edilmesinin ancak siyasi yollardan mümkün olduğunu vurguladı. Silahlı çatışmaların pozitif bir dinamiğe sahip olduğu dönemde siyasi çözüme bir kez daha vurgu yapan Putin, siyasi süreçte tüm siyasi güçlerin, etnik ve dini grupların yer alması gerektiğinin altını çizdi. Rus lider, son sözün kesinlikle Suriye halkının olduğunu da vurguladı.

ABD ve Rusya Suriye konusunda anlaştı

Esad, görüşmede, “Suriye halkının gelecekte ülkesinde görmek istediği şey, hepimizin ortak amacı olmalı” dedi. Esad, Rusya ile birlikte teröre karşı zafer kazanacaklarından ve Suriye’yi yeniden inşa etmekten de umutlu olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı: 

“Rusya halkını, ülkemize yaptığı yardımdan dolayı yeniden tebrik ediyorum. (Rusya ile birlikte) Terörizmi yeneceğiz ve Suriye’yi hem ekonomik hem siyasi açıdan yeniden inşa edecek, herkesin barış içinde yaşadığı bir ülke yapacağız."

“Rusya olmasaydı, teröristler Suriye’nin büyük kısmını ele geçirirdi” diyen Esad, Suriye’de siyasi çözüm sağlanmasının önündeki engelin terörizm olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Teröristlere yapılan saldırılara dikkatimizi vermemiz gerek. Çünkü öncelikle terörizmle mücadele etmek zorundayız, ikinci olarak da siyasi çözüme giden yolun önündeki gerçek engel terörizmdir. Ayrıca sadece Suriyeli yönetim kademeleri değil, tüm Suriye halkı ülkelerinin kaderinin belirlenmesi sürecine katılmak istiyor.”

Kremlin'in resmi internet sayfasında bu sabah 09:40'ta yayınlanan metinde iki liderin yaptığı şu konuşmalara yer verildi:

PUTİN: SURİYE BİZİM DOSTUMUZDUR

Putin: "Ülkenizdeki dramatik duruma bakmaksızın bizim ricamıza uyup Rusya'ya geldiniz. Sizin ricanız üzerine bir karar aldık ve Suriye halkına uluslararası terörle mücadelede etkili yardım etmeye çalışıyoruz. Suriye halkı neredeyse tek başına mücadele ediyor, uluslararası teröre karşı geliyor, ciddi kayıplar veriyor, fakat son zamanlar bu mücadelede olumlu ciddi sonuçlara ulaşıyor. Uluslararası terörizmin Yakın Doğu'daki toprakları kontrolü altına alma çabaları, bölgedeki durumun istikrarını bozma çabaları birçok ülkede endişe uyandırıyor. Bu bizi de Rusya'yı da endişelendiriyor. Suriye'de maalesef eski Sovyetler Birliği ülkelerinden gelenler de elinde silahlarla hükümet askerlerine karşı savaşıyorlar. Onların sayısı 4 bine ulaştı. Biz onların askeri deneyime ulaşıp Rusya'ya dönmelerine izin veremeyiz. Suriye'de krizin uzun vadeli çözümüne tüm siyasi güçlerin, dini grupların katılımıyla ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Tabi ki son söz Suriye halkına kalacak.  Suriye bizim dostumuzdur. Biz sadece terörle mücadelede askeri eylemler sırasında değil aynı zamanda siyasi sürece de katkıda bulunmaya hazırız."

ESAD: BÖLGEDE YAYILAN TERÖRİZM SİZİN KARARLARINIZ OLMASAYDI DAHA BÜYÜK ALANLARA YAYILIRDI

Esad: "Her şeyden önce tüm Rusya Federasyonu yönetimine ve Rus halkına Suriye'ye yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Suriye'nin birliği ve bağımsızlığını destekledikleri için teşekkür ederiz. En önemlisi tüm bunların uluslararası kurallar çerçevesinde yapılması. Şunu söylemeliyim ki her şeyden önce Rusya'nın krizin başından beri attığı siyasi adımlar Suriye'de daha trajik olayların gerçekleşmesine sebep olmadı. Bölgede yayılan terörizm sizin kararlarınız olmasaydı daha büyük alanlara yayılırdı.

Tabii ki, herkes her türlü askeri eylemin siyasi adımları arkasında getirdiğinin farkında. Tabi ki hepimizin tek amacı Suriye halkını kendi ülkesinde görmek.  Teröre yapılan darbelerin her şeyden önce terörle mücadele amacıyla yapılması gerek. İkincisi terör, siyasi yollardan barışın sağlanmasına ciddi engeldir. Tabi ki, halk kendi ülkesinin kaderinin belirlenmesinde söz sahibi olmak istiyor. Bir kez daha Rus halkına yardımları için teşekkür etmek istiyorum ve terörü yenmeyi ve ülkenin ekonomik ve siyasi açıdan gelişmesi için birlikte hareket etmeyi ümit ediyorum."

Öte yandan Esad, savaşın başladığı 2011'den bu yana ilk kez yurt dışına çıkmış oldu. 

NATO´dan son 10 yılın en büyük tatbikatı