'Esad muhaliflerle görüşmeyi kabul etti'

'Esad muhaliflerle görüşmeyi kabul etti'
'Esad muhaliflerle görüşmeyi kabul etti'
Arap basını Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkedeki muhalifler ile Moskova'da görüşmeyi kabul ettiğini iddia etti.

Arap Basını, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye hükümetinin muhaliflerle Moskova'da görüşmeyi kabul ettiği yönünde bir açıklama yaptığını yazdı. Reuters'ın haberine göre, Moskova, Suriye muhalefetinin de Esad rejimiyle görüşmeyi kabul edeceğini ümit ediyor. Ancak Suriye Ulusal Konseyi'nden bir yetkili ajansa yaptığı açıklamada, Rusya'dan kendilerine bu doğrultuda bir davet gelmediğini ve böyle bir davet olması halinde olumsuz yanıt vereceklerini ifade etti.

Özgür Suriye Ordusu sözcüsü: İman gücüyle savaşıyoruz!
Öte yandan Suriye ordusunun ülkeden dışarıya sermaye kaçışını önlemek için havaalanları başta olmak üzere ülkenin iki büyük şehri Şam ve Halep'te güvenlik tedbirlerini arttırdığı bildirildi. Özgür Suriye Ordusu sözcüsü Mahir El Nueymi, internet üzerinden yaptığı videolu açıklamada, Suriye rejiminin bekası için tüm kartlarının yanı sıra askeri ve güvenlik güçlerini daha sık kullanmaya başladığını belirtti. Özgür Suriye Ordusu'nun sitesinde yayımlanan açıklamada, siyasi tüm umutlarını yitiren Esad rejiminin şiddeti artırdığını ve son günlerde büyük katliamların yaşandığına işaret etti. 

Suriye ordusundan son birkaç günde yüzlerce kişinin firar edip Özgür Suriye Ordusu'na katıldığını belirten Nueymi, Şam'ın banliyölerinden Suriye güvenlik güçleri ile şiddetli çatışmalar yaşadıklarını ifade etti. Nueymi, Suriye ordusunun çok ağır silahlar kullandığını, gelişi güzel ateş açtıklarını ve birçok evin ağır tank ve hava saldırıları sonucu tahrip edildiğini vurguladı. Suriye ordusunun ağır silahlar, tanklar ve savaş uçaklarına sahip olduğunu belirten Nueymi, "Suriye ordusuna karşı iman gücümüzle mücadele ediyoruz. Kadınların, yaşlıların ve çocukların zarar görmemesi için dikkatli hareket ediyoruz. Şam'da kontrolümüz altında bir yer yok" diye konuştu. 

Özgür Suriye Ordusu sözcüsü Nueymi, "Suriye ordusu başkent Şam'da havaalanı yolunu tamamen kontrol altına aldı. Başkanlık sarayına giden yollarda da geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda. Bununla Suriyeli yetkililerin kaçışını engellemeye çalışıyorlar. Siyasi ve askeri yetkililerin kaçışından korkuluyor. Dışarıya sermaye çıkışını engellemek istiyorlar. Kaçması muhtemel birçok siyasi ve askeri yetkilinin evi de güvenlik güçleri tarafından kontrol altında tutuluyor" dedi.

Halep'te gösterileri artıyor
Suriye'de gösterilerin başladığı günden bugüne sakinliğini koruyan Halep'te gösteriler her geçen gün artıyor. Suriye'nin ikinci büyük şehri Halep'te dün sokaklara dökülen insanlar, Esad yönetimi aleyhine sloganlar attı. Halep'teki gösterilerin başını çeken muhaliflerden Muhammed Halebi, Halep şehrinin Esad rejimini desteklediği yönündeki haberlerin aslının olmadığını söyledi. İlk gösterilerin Halep'te başladığını ifade eden Halebi, Emevi Camii'ndeki gösterilerin Halep'teki gösterilerden 10 gün sonra başladığına dikkat çekti. Halep Üniversitesi'nin her Cuma düzenlenen gösterilerden dolayı 'Direniş Üniversitesi" olarak adlandırıldığını belirten Halebi, birçok öğrencinin tutuklanmasına ve işkence görmesine rağmen gösterilere ara verilmediğini kaydetti. (AA)