Esad: Rus füzeleri Suriye'ye ulaştı

Esad: Rus füzeleri Suriye'ye ulaştı
Esad: Rus füzeleri Suriye'ye ulaştı

Suriye lideri İlk parti Şam a ulaştı. İkinci partinin yakında gönderilmesini bekliyoruz dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Rusya ile yapılan tüm anlaşmalar memnuniyetle karşılanacaktır. Bazıları karşılandı bile” diyerek ‘oyununu kurallarını değiştirmesi’ beklenen S300 füzelerinin Suriye’ye ulaştığını teyit etti. Hizbullah’ın El Manar kanalına verilen röportajın ana başlıklarını sayfasına taşıyan El Akbar gazetesi Esad’ın “İlk parti Şam’a ulaştı. İkinci partinin yakında gönderilmesini bekliyoruz” dediğini aktardı.

‘Savaşı ordu yürütüyor’

‘Üstün başarılar’ elde ettikten sonra askeri güç dengesinin ordu lehine döndüğünü söyleyen Esad, Hizbullah’ın rolünü de inkâr etmedi:
“Lübnan- Suriye sınır bölgelerinde Hizbullah grupları var, ama silahlı gruplara karşı savaşı yürüten ve yönlendirmeleri yapan asıl taraf Suriye ordusu. Teröristleri ortadan kaldırana kadar savaşa devam edeceğiz.” Suriye’nin Cenvere görüşmelerine katılacağını onaylayan Esad, “Krize son vermek için iki yöndeki çabalarımız da sürüyor. İlki, hiçbir koşul öne sürmeksizin diplomatik yollarla Cenevre 2 görüşmelerine katılma istekliliğimizi göstermek. İkincisi ise silahlı gruplar tarafından işgal edilen bölgeleri askeri operasyonlarla geri almak” diye konuştu. Esad muhaliflerin yanında saf tutan 100 bin yabancı militan olduğunu söyleyip, muhaliflere destek veren Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar’ı da kınadı. İsrail ’in “Silah gönderirlerse biz ne yapacağımızı biliriz” diyerek Rusya’ya gözdağı vermesine de değinen Esad, “Suriye ordusu İsrail’den gelen herhangi bir saldırıya derhal cevap verecektir” ifadesini kullandı. {BEYRUT/ AP}