Esad: Rusya ve İran'ın desteği çok değerli

Esad: Rusya ve İran'ın desteği çok değerli
Esad: Rusya ve İran'ın desteği çok değerli
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi'yle yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Esad, İran ve Rusya'ya teşekkür ederek desteklerinin çok değerli olduğunu söyledi.

RADİKAL - İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, başta İran ve Rusya olmak üzere dost ülkelerin terörle mücadeleye ve Suriye’de istikrara yaptıkları katkıların tüm bölge halkları açısından çok değerli olduğunu söyledi. Şam’ı ziyaret eden Burucerdi ile sabah saatlerinde bir araya gelen Esad, İran’ın terörle mücadele konusunda Suriye’ye verdiği destek sayesinde siyasi çözüme geri dönebileceklerini belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Burucerdi de, görüşmeden sonra yaptığı basın toplantısında, Şam’ın talep etmesi durumunda Suriye’ye asker gönderebileceklerini açıkladı. İranlı yetkili, Irak ve Suriye’ye askeri danışmanlık konusunda destek verdiklerini hatırlatarak “Bu ülkelerden başka bir talep gelirse bunu değerlendirip karar vereceğiz. Terörle mücadelede ciddiyiz” dedi.

ABD: YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğiz

Burucerdi, Rusya’nın operasyonlarına atıfta bulunarak Suriye’de siyasi çözüm amaçlı askeri operasyonların devam ettiğini, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’deki operasyonlarının ise milyarlarca dolar harcanmasına rağmen başarısız olduğunu belirtti.

Suriye sınırındaki 'seyyar duvar'ların ilk etabı tamamlandı

İRAN: SURİYE'DE KARA OPERASYONLARINA KATILMIYORUZ

Rusya’nın iki hafta önce ülkede başlattığı hava operasyonlarının ardından Suriye ordusu da Halep, Humus, Hama ve Şam kırsalında geniş çaplı kara operasyonları düzenlemeye başlamıştı. İran’ın da Suriye’ye gönderdiği askerlerle kara operasyonlarına destek verdiği iddia edilmişti.

Müslim: Silah yardımı Rakka operasyonu için

Lavrov: ABD bizimle Suriye'yi görüşmek istemiyor

Ancak İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün es-Sefir gazetesine yaptığı açıklamada Suriye ordusuna desteklerinin askeri danışman düzeyinde olduğunu belirterek Suriye’ye kara birlikleri gönderdiklerine dair haberleri yalanlamıştı.

Suriye ordusundan Humus'un kuzeyine operasyon