Esad: Rusya'nın hava operasyonları sayesinde Suriye'de durum düzeliyor

Esad: Rusya'nın hava operasyonları sayesinde Suriye'de durum düzeliyor
Esad: Rusya'nın hava operasyonları sayesinde Suriye'de durum düzeliyor
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'nın 30 Eylül'den beri "Suriye'de terör örgütlerine düzenlediği hava operasyonları sayesinde ülkede durumun belirgin şekilde düzeldiğini" söyledi.

RADİKAL - Çin televizyonu Phoenix TV'ye konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, “Rus hava güçlerinin terörle mücadele operasyonlarına katılmasının ardından durum önemli oranda iyiye gitmeye başladı. Suriye ordusunun tüm cephelerde ilerleme sağladığını söyleyebilirim” dedi. 

Rusya’nın operasyonlarının ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği operasyonlardan daha çok işe yaradığını kaydeden Suriye lideri, şunları söyledi:

“Rusya yaklaşık iki ay önce operasyonlara başladığında Amerikan ittifakı olarak adlandırılan güçler teröristlere karşı bir yıldır operasyon düzenliyordu, ancak sonuç olarak teröristler daha da güçlendi ve tüm dünyadan daha fazla terörist buraya geldi. Rusya ile ABD öncülüğündeki operasyonlar arasındaki temel fark, Rus güçlerinin Suriye ordusuyla işbirliği yapmasıdır.”

Sputnik'in Çin televizyonunun mülakatından aktardığı habere göre Esad, Rus operasyonları başladıktan sonra bir ay içinde terör örgütlerinin geri çekilmeye başladığını ve çok sayıda teröristin Suriye’den kaçtığını ifade etti.

'DİYALOĞA HAZIRIZ'

Hükümetin Moskova’da Suriyeli muhaliflerle görüşmeye hazır olduğunu da belirten Esad, “Moskova 3’e hazırız çünkü diyaloğa ihtiyacımız var” dedi.

Suriye’de etnik, dini ya da siyasi bileşenler arasında bir ayrım bulunmadığını belirten Esad, ülkede dünyanın 100’den fazla ülkesinden gelen ve yabancı devletlerce desteklenen tekfircilerin bulunduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan’ın IŞİD ve benzeri örgütlere finansal destek sağlandığının herkes tarafından bilindiğini ifade eden Esad, lojistik destek, çalıntı petrolün satışı ve yabancı savaşçı akışının ise Türkiye üzerinden yapıldığını iddia etti.