Esad: S-300 füzeleri elimize ulaştı

Esad: S-300 füzeleri elimize ulaştı
Esad: S-300 füzeleri elimize ulaştı
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya'dan sipariş ettikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin kendilerine ulaştığını, diğer S-300 füzelerinin de 'yakında' Suriye'de olacağını söyledi.

Radikal.com.tr – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lübnan televizyonu El Manar’a bir mülakat verdi.

Dün akşam yayınlanan röportajda Esad, Rusya'ya siparişini verdikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin ülkesine ulaştığını, geri kalan S-300 füzelerinin de “yakında” Suriye'ye ulaşacağını söyledi.

Avrupa Birliği ’nin Suriyeli muhaliflere yönelik silah ambargosunu fiilen kaldırması kararına tepki gösteren Rusya, Suriye yönetiminin daha önce sipariş ettiği S-300 füze savunma sistemini, Suriye'ye gönderebileceklerini açıklamıştı.


İSRAİL'DEN İLK TEPKİ
Esad'ın açıklaması sonrası uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan bir İsrailli yetkili, konu hakkında bilgileri olmadığını ancak haberin doğruluğunu araştıracaklarını söyledi.

Daha önceyse, El Cezire televizyonunun İngilizce servisi, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’un, Rusya'nın S-300 füzelerini Esad rejimine göndermesi halinde, söz konusu füzeleri hava saldırısıyla imha edecekleri tehdidini aktarmıştı.


NETANYAHU’DAN ‘KONUŞMA YASAĞI’
Ancak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, Savunma Bakanı’nın bu açıklamasından kısa bir süre sonra, kabine üyelerine ‘S-300 füzeleri konusunda konuşma yasağı’ getirdiği belirtildi.

Rus yetkililer, Batı dünyasının muhalefetine karşılık, S-300 füzelerinin iç savaşta kullanılması mümkün olmayan bir hava savunma sistemi olduğunu ve satış anlaşmasının 2010 yılında yapıldığını belirterek Moskova’nın bu silahları Suriye’ye gönderme konusunda kararlı olduğunu belirtiyordu.


AB'NİN ‘AMBARGO’ KARARINA KARŞILIK
Avrupa Birliği'nin, Suriye’ye silah ambargosunun süresini uzatmama ve dolayısıyla Suriyeli muhaliflere silah ambargosunu kaldırma kararı alması Rusya'yı kızdırmış; Moskova, Suriye’ye vereceği S-300 füze savunma sisteminin bir dış müdahaleye karşı caydırıcı ve ‘istikrar faktörü’ olacağını savunmuştu.