'Esad seçime gitmeye tek şartla hazır'

'Esad seçime gitmeye tek şartla hazır'
'Esad seçime gitmeye tek şartla hazır'
Şam'da bulunan Rus parlamenterlerden Yuşenko, "Suriye Devlet Başkanı Esad halkın destek vermesi halinde seçime gitmeyi kabul etti" ifadesini kullandı.

RADİKAL - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın salı günkü Rusya ziyaretinin ardından insani yardım ve ülke yönetimini görüşmek üzere cuma sabahı Suriye'nin başkenti Şam'a giden Rus parlamenterlerden Aleksandr Yuşenko, Esad'la yaptıkları görüşmeden detaylar verdi. Sputnik'in haberine göre Yuşenko, halkın da onay vermesi halinde Esad'ın erken seçime gitmeye hazır olduğunu söyledi. 

TASS haber ajansına konuşan Yuşenko, "Esad anayasada değişiklik ve milletvekili seçimi yapılmasını görüşmeye hazır. Suriye halkı gerekli görürse, başkanlık seçimlerine girmeye de hazır" ifadelerini kullandı. Yuşenko, Esad'ın seçimden zaferle çıkacağına emin olduğunu da söyledi. Diğer taraftan Yuşenko'ya göre Esad, görüşmede 'terörle mücadelenin egemenlik ve işbirliğine dayalı yeni ve adil bir dünyanın tabanını oluşturacağını' vurguladı.

Bu arada Yuşenko, Esad'ın Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Duma Sözcüsü Sergey Narışkin ve Duma Başkanı Valentina Matviyenko'yu da Suriye'ye beklediğini aktardı.

Öte yandan heyetteki diğer bir vekil olan Sergey Gavrilov, görüşmede Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarının etkililiğinin de ele alındığını belirtti.