Esad: Suriye'de ateşkes için üzerimize düşeni yapacağız

Esad: Suriye'de ateşkes için üzerimize düşeni yapacağız
Esad: Suriye'de ateşkes için üzerimize düşeni yapacağız
Suriye lideri Esad, Suriye'de ateşkesin işlemesi için 'üzerlerine düşeni yapacaklarını' söyledi.

RADİKAL – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Alman ARD televizyonuna bir söyleşi verdi. Söyleşisinde Suriye’deki ateşkes hakkında açıklamalarda bulunan Esad, “Ateşkesin işlemesi için üzerimize düşeni yapacağız” ifadesini kullandı. Esad, cumartesiden bu yana süren ateşkesi 'umut pırıltısı' sözleriyle nitelendirdi. 

25 dakika süren söyleşisinde Esad, "Biz anlaşmanın hayatta kalmasına bir şans vermek için misilleme yapmaktan kaçındık. Bu bizim yapabileceğimiz bir şey, ancak sonuç olarak her şeyin bir sınırı var. Bu, diğer tarafa bağlı" dedi. Silahını bırakan militanların “sivil hayata dönebileceğini” vurgulayan Esad, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Silahlarınızı bırakın; siyasi sürece girmek istiyorsanız da istemiyorsanız da. Benim için en önemlisi, yasal ve anayasal olarak sizin bir vatandaş olarak makineli silahlar tutup insanlara veya mülkiyetlerine zarar verme izniniz yok. Bu bizim isteğimiz tek şey. Bir şey istemiyoruz. Daha önce de dediğim gibi silahlarını bırakanlara af uyguluyoruz." 

Suriye ordusu stratejik yolu IŞİD'den aldı

Suriye'de yaşayan insanların 'insani felakete' katlandığını belirten Esad, ülkede silahlı militanların kuşatması altındaki bölgelere gıda ve ilaç yardımı ulaşmasına izin vermedikleri yönündeki suçlamaları reddetti. Suriye lideri, konuyla ilgili, "Onların silah almasını engelleyemezken gıda ulaşmasını nasıl engelleyebiliriz?" sorusunu sordu. 

Ülkesinin 'tam anlamıyla bağımsız olmadığını' söyleyen Esad, bu nedenle Rusya, İran ve Lübnan'dan askeri yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Esad, "Onlar bizi değil, kendilerini savunmak için geldi" dedi. 

ABD ve Rusya öncülüğünde varılan ateşkes, Suriye'de üç gün önce başladı.

Putin: Suriye'de ateşkes teröristler için geçerli olmayacak

Putin'le Esad telefonda görüştü