Esad: Suriye'den ayrılmayı bir kez bile düşünmedim

Esad: Suriye'den ayrılmayı bir kez bile düşünmedim
Esad: Suriye'den ayrılmayı bir kez bile düşünmedim
Suriye lideri Beşşar Esad, savaşın patlak verdiği 2011'den bu yana bir kez bile ülkesinden ayrılmayı düşünmediğini söyledi.

RADİKAL - İspanya’nın resmi haber ajansı EFE’ye röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, savaşın patlak verdiği 2011’den bu yana bir kez bile ülkesinden ayrılmayı düşünmediğini söyledi. 

Suriye Devlet  Başkanı, ABD ve Suudi Arabistan’ın Suriye hükümetini 'teröristlerle' masaya oturmaya zorladığını, ancak bunu asla kabul etmeyeceklerini söyledi. New York’ta düzenlenmesi planlanan yeni Suriye görüşmeleri öncesinde, Suriye’deki mevcut terör örgütlerine ilişkin ortak liste konusunda anlaşma sağlandığını söyleyen Esad, devlete ve halka karşı silah kullanan herkesi terörist olarak gördüklerini vurguladı.

Suriyeli bakandan Suudi bakana: Delikanlı, büyüklerin işine burnunu sokma

‘RUSYA AVRUPA’YI DA KORUYOR’ 

Esad, Rusya’nın Suriye’de terör örgütlerine karşı düzenlediği hava operasyonunu ‘Avrupa’yı koruma eylemi’ olarak değerlendirirken, Rusya lideri Vladimir Putin'in askeri destek sağlama hamlesi karşılığında Suriye'den hiçbir şey istemediğini belirtti. Esad, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye terörle mücadelede askeri destek sağlanması karşılığında sizden ne istedi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hiçbir şey istemedi, çünkü bu bir ticaret değil. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ortak çıkarlar üzerine kurulu. Burada asıl sorulması gereken şey ‘Rusya ve Suriye’nin ortak çıkarları nelerdir?’ olmalı.  Rusya- Suriye’de terörün artmasıyla mı ilgileniyor?  Suriye’nin çöküşü ve anarşinin hakim gelmesiyle mi ilgileniyor? Hayır. Moskova, Suriye, Irak ve tüm bölgenin istikrara kavuşmasını istiyor.”

ABD: IŞİD petrolünün bir bölümü Türkiye'ye gidiyor

'RUSYA SURİYE'DE İKİNCİ ÜS İSTEMEDİ'

Esad, Rusya’nın ülkesinde ikinci üs inşa etmeyi planladığı iddiasını da yalanladı. İran’ın da Suriye’de üs kurma niyetinde olmadığını belirten Beşar Esad, “Hayır, onlar hiçbir zaman bunu düşünmedi. Onlar hiçbir zaman bu konuyu gündeme getirip görüşmedi” diye konuştu.

Cockburn: IŞİD'i yenmek istiyorsanız Esad'a destek olun

Suriye’nin Rusya ve Avrupa’dan çok uzak bir bölgede bulunmadığını vurgulayan Esad, “Bu bağlamda Rusya’nın Suriye’deki faaliyetleri, Avrupa’yı da koruyan bir eylem niteliği taşıyor. Ayrıca Avrupa’da gerçekleşen son terör eylemleri, Suriye’de yaşananların Avrupa kıtasını da etkilediğini kanıtlıyor” ifadelerini kullandı. (Sputnik) 

Suriyeli örgütlerden Riyad'da ortak bildiri

İran'dan Suudi Arabistan'a uyarı: Suriye'de savaşın bitmesini engellemeyin