Esad: Terörizm yenilmeden görevi bırakmayacağım

Esad: Terörizm yenilmeden görevi bırakmayacağım
Esad: Terörizm yenilmeden görevi bırakmayacağım
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İtalyan Rai Uno'ya verdiği söyleşide, 'terörizm' yenilmeden görevini bırakmayacağını vurguladı. Esad, IŞİD'i Batı'nın yarattığını söyledi.

RADİKAL – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İtalyan Rai Uno’ya bir söyleşi verdi. Söyleşide Paris’te 129 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili soruları yanıtlayan Esad, saldırıyı gerçekleştirenlerin Suriye’de askeri eğitim almış olabileceğini, ancak örgütün “Irak ve Afganistan’da doğduğunu” söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, IŞİD’in Batı nedeniyle doğduğunu savunan Esad, “Size, IŞİD’in Suriye içinde doğal ve sosyal bir kuvözü olmadığını söyleyebilirim” ifadesini kullandı. Paris katliamı ve başka saldırıları yapmak için Suriye’de eğitilen cihatçıların, “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği ve teröristleri farklı yönlerden destekleyen Batı politikaları” sayesinde bunu yapabildiğini belirten Esad, “IŞİD Suriye’de başlamadı, Irak’ta başladı ve ondan önce de Afganistan’da” dedi.

Esad: Fransa politikasını değiştirirse bilgi paylaşımına hazırız

‘BLAIR’İN SÖZLERİ EN ÖNEMLİ KANIT’

İngiltere eski başbakanı Tony Blair’in “Irak savaşı IŞİD’in yaratılmasına yardımcı oldu” sözlerini, “Bu konuda en önemli delil” olarak niteleyen Suriye lideri, seçimler için henüz bir tarih belirlenemediğini vurguladı. Esad, “Zaman çizelgesi terörizmi yendikten sonra başlar. Suriye’de birçok bölgeyi ele geçiren teröristler varken siyasi olarak hiçbir şeyi başaramazsınız” ifadesini kullandı. İktidar değişimi için bir ya da iki yılın yeterli olacağını ifade eden Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceğini de söyledi.

Fransa Rakka'yı yine bombaladı

'BEN SEÇİLİRSEM DAHA İYİ BİR GELECEKLERİ OLACAK'

"Devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmamı yasaklayan herhangi bir kırmızı çizgi yok" diyen Esad, "Ben seçilirsem Suriyelilerin daha iyi bir geleceği olacak" ifadesini kullandı. Bunların yanı sıra Esad, seçim olmadan iktidarda kalmasının kendisi için siyasi bir hata olacağını da söyledi.

'GİDEN VATANDAŞLAR SURİYE İÇİN KAYIP'

Suriyeli mültecilerin durumu ve kendisini bu tablodan sorumlu hissedip hissetmediği hakkındaki soruya ise Esad'ın yanıtı, “Bu ülkeyi terk eden her Suriye vatandaşı, Suriye için bir kayıptır. Krizin başından beri terörizmle savaşmak ve diyalogu beslemekten yana olduk. Ne yapabilirdik? Diyaloğa karşı birileri var mı? Terörle mücadeleye karşı olan var mı?” şeklinde oldu.

SOHR: Doğu Guta'da ateşkese varılamadı

Obama: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Hollande: ABD, Rusya ve Fransa IŞİD'e karşı geniş koalisyon kuracak