Esad: Türk yetkililer fantezi kuruyor

Esad: Türk yetkililer fantezi kuruyor
Esad: Türk yetkililer fantezi kuruyor

Özgür Suriye Ordusu üyelerinin Dera yakınlarında bir kamp kurduğu öne sürüldü. Fotoğraf: REUTERS

Suriye lideri, Erdoğan'ın tampon bölge çağrısına "Bazı Türk siyasi yetkililer aşırı şekilde fantezi kuruyor. Kendilerini akıllı zannediyorlar" yanıtını verdi.

ŞAM / RT-REUTERS-AP
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ülkede artan ‘terör olaylarının’ Türkiye dahil diğer komşuları da etkileyeceğini söylerken Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın tampon bölge oluşturulması yönündeki açıklamalarına “Bazı Türk siyasi yetkililer fantezi kuruyor. Kendilerini akıllı zannediyor” yanıtını verdi. 6 ay sonra ilk kez Rusya 24 kanalına konuşan Esad, bazı ülkelerin Suriye’de kaos çıkartmaya çalıştığını savunarak ‘‘Artık açıkça ortaya çıktı ki, bu bahar değil aksine kaos. Suriye’de kaos hedeflerseniz, siz de etkilenebilirsiniz” dedi. 

Türkiye’den silah giriyor
Muhaliflerin silahlandırılmasıyla ilgili Esad, Türkiye’yi doğrudan hedef almadan ‘‘Şunu anlamalıyız ki, kimse sınırlarını kontrol edemez. Ne Suriye ne de komşu ülkeler. Sınırı kapatarak kaçakçılığı önleyemezsiniz. Fakat azaltabilirsiniz. Silahların çoğu, Lübnan ve Türkiye’den gelmekte. Ancak şu ana kadar, bu ülkelerin yetkililerinin kaçakçılığı desteklediğine dair bir kanıtımız yok’’ diye konuştu. Esad, Erdoğan’ın Suriye topraklarında tampon bölge oluşturulması ve rejimin değişmesi gerektiği yönündeki çağrılarının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: “Tampon bölge oluşturulmasında onların hiçbir çıkarı yok. Sıkı temas halinde olduğumuz diğer nüfuzlu Türk politikacılardan edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim: Türkiye’nin böyle bir niyeti yok. Bazı Türk siyasi yetkililer aşırı şekilde fantezi kuruyor. Görüştüğümüz Türk yetkililerin çoğu Suriye’deki durumu gayet iyi biliyor, olumlu ve olumsuz yönünü de. Onlar Suriye’deki herhangi bir gelişmenin dolaylı veya doğrudan Türkiye’yi de etkileyeceğinin farkında.” 

‘SUK’un önemi yok’
Esad benzer bir soruya ‘‘Dediğim gibi bazı Türk politikacılar fantezi kuruyor, kendilerini akıllı zannediyor” yanıtını verdi. Muhaliflerin kurduğu Suriye Ulusal Konseyi’nin Suriye’de olup bitenlere etkisi olmadığını belirten Esad, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) da organize bir ordu olmadığını, yurtdışından desteklendiği için özgür sayılamayacağını söyledi. Muhaliflerin Kosova’da eğitildiği iddiasını yineleyen Esad, ÖSO üyelerinin suçlular, fanatikler, Kaideciler ve çoğu Arap ülkelerinden yabancı savaşçılardan oluştuğunu savundu.