Esad yine meydan okudu

Esad yine meydan okudu
Esad yine meydan okudu
Suriye lideri, Hula katliamı için 'canavarca' derken dış müdahale isteyenlerle diyalog kurmayacağını ve terörle savaşacağını söyledi.

ŞAM/ AP-REUTERS - CEZİRE
ABD ve Rusya Dışişleri bakanları, Suriye ’deki krizin aşılması için birlikte çalışma kararı verirken Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yeni seçilen meclise seslendi. Esad dış kaynaklı gerçek bir savaş ve ve yok etme planı ile karşı karşıya kaldıklarını savundu. Reformlar yaptıklarını ama tırmanan terörün bu süreci engellemeye çalıştığını kaydeden Esad, “ Siyasi bir sorunla değil ülkeyi yıkım planıyla karşı karşıyayız” dedi. Dış müdahale arayanlarla diyalog olmayacağını belirten Esad “Görüşleri ne olursa olsun Suriye bütün Suriyelilere açık ama terörizm siyasi sürecin bir parçası olamaz” diye konuştu. Meclis seçimlerini planladıkları gibi yaparak terörü finanse edenlere gerçek bir yanıt verdiklerini savunan Esad, Hula katliamı için “Böylesi iğrenç bir suçu ancak canavarlar işler” deyip ekledi: “Ülkeyi düze çıkarmak için terörle savaşmak zorundayız. Müşfik olmayacağız. Sadece terörü kınayanları affedeceğiz.” 

‘Siyasi geçiş’ için ortaklık
Ocaktan beri ilk kez halka seslenen Esad’ın konuşması BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan’ın Arap Birliği toplantısına katılıp Suriye rejiminin barış planını hayata geçirmek için gerçek adımlar atması gerektiği mesajı vermesinin ardından geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile telefonda durumu değerlendirdi. ABD Dışişleri’nden bir yetkili “Taraflar siyasi geçiş stratejisi üzerine birlikte çalışma konusunda anlaştı” dedi. Rusya Suriye’de rejim değişikliği için güce başvurma önerilerini reddediyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da askeri müdahale seçeneğini dışlamadıklarını ama bunun için BM kararı olması gerektiğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Rus lider Vladimir Putin arasındaki görüşmeye değinen Le Drian, Rusya’nın müdahaleye karşı vetosunu kaldıracak gibi gözükmediğini belirtti.

‘Müdahale düzeni bozar’
Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Suriye’ye müdahalenin küresel sistemi altüst edeceği uyarısı yaptı. W. Post’taki makalesinde dünya düzeninin temelini oluşturan 1648-Westphalia Antlaşması’ndan insani müdahale doktrinine kayıldığı tespitini yapan Kissinger insani müdahale için ‘kurulacak yönetim üzerinde uzlaşı ve siyasi hedefin net ve sürdürülebilir bir zamanda ulaşılabilir olması’ önkoşulu olduğunu belirtip ekledi: “Suriye meselesi bu testleri karşılamıyor. Mezhepselleşen ihtilafa, tanımsız bir askeri müdahaleye sürüklenme lüksümüz yok. İnsani trajediye yanıt verirken başka bir trajedi kolaylaştırmamalı.”