Esad'a '2 yıl daha kal sonra git' teklifi

Esad'a '2 yıl daha kal sonra git' teklifi
Esad'a '2 yıl daha kal sonra git' teklifi
İbrahimi Şam'da görüştüğü Esad'a 2014'e dek iktidarda kalmasını ve geçiş hükümeti kurulmasını öngören Rus-ABD önerisini iletti.

ŞAM - BM-Arap Birliği temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, ağustosta göreve geldikten sonra Suriye krizine çözüm umuduyla dün üçüncü kez başkent Şam’ı ziyaret etti. İbrahimi’nin Rusya ve ABD ’nin ortak hazırladığı belirtilen bir çözüm önerisini Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a sunduğu iddia edildi. Esad’la başkanlık sarayında görüşen İbrahimi ise basına açıklamasında öneriden bahsetmeyip “Sayın cumhurbaşkanıyla görüşme onurunu yaşadım ve atılabilecek olası adımlarla ilgili görüş alışverişi yaptık. Esad ülkedeki duruma dair fikirlerini anlattı. Ben de liderlerle görüşmelerimi aktardım” dedi. İbrahimi ayrıca “Durum hâlâ endişe verici. Tüm tarafların, halkın beklediği çözüm için adım atmasını ümit ediyoruz” ifadesini de kullandı. Ancak İbrahimi, Esad’la ele aldıkları adımların neler olduğu veya müzakerelerde ilerleme sağlanıp sağlanamadığına dair ayrıntı vermedi. Devlet televizyonuna göre Esad da, görüşmeyi ‘dostane ve yapıcı’ olarak nitelerken “Hükümet, Suriye’nin egemenliği ve bağımsızlığını korumaya yönelik tüm çabaların başarılı olmasını sağlamaya kendini adamıştır” dedi. Esad ve İbrahimi öneriye dair detay vermedi. Uluslararası ajanslardaki haberlerde ise öneride geçiş hükümeti kurulmasının öngörüldüğü belirtildi. Hükümette hem rejim hem muhaliflerin safından bakanlar görev alırken, isimleri tarafların karşılıklı kabul etmeleri şart. Planda Esad’ın görev süresinin dolduğu 2014’e kadar da iktidarda kalması öngörülüyor. Ancak karşılığında Esad 2014’teki seçimde başkanlığa aday olamayacak.
Son olarak 19 Ekim’de ‘Kurban Bayramı ateşkesi’ sağlama çabası başarısız olan İbrahimi’nin bu önerinin müzakerelerinde nasıl bir ilerleme sağlayacağı meçhul. El Cezire’ye konuşan bir kaynak da Esad’ın teklifi kabul etmeyeceğini söyledi. Yetkiliye göre, Esad ‘iktidarı şimdi bırakmaya hazır olduğu ve 2014’te aday olmaktan da vazgeçmeyeceği’ gerekçesiyle teklife sıcak bakmıyor. 

FKÖ: Suriye’deki savaşta 700’den fazla Filistinli öldü 


Suriye’de 21 aydır süren olaylarda 700’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), çok sayıda Filistinlinin mi? son dönemde başkent Şam’daki Yarmuk mülteci kampında çıkan çatışmalar sırasında öldüğünü kaydetti. FKÖ üyesi Zekeriya el Ağa, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen bir konferansta, Suriye yönetiminden Filistinlilerin çatışmaların içine çekilmesine izin vermemesini istediklerini söyledi. Muhalifler, ordunun Yarmuk kampına hava saldırısı düzenlediğini savunurken, Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zuabi, kampa hiçbir şekilde askeri operasyon düzenlemeyeceklerini ifade etti. Kamptaki 150 bin Filistinliden 100 bine yakınının çatışmalar nedeniyle kaçmak zorunda kaldığı söyleniyor. Öte yandan Ermenistan Diyaspora Bakanı Granuş Akopyan, 2012’de 4500 Suriyeli Ermeninin, Ermenistan vatandaşı olduğunu açıkladı. 

Hama’da katliam haberinde kafa karıştıran görüntü 


Suriye’de Hama kentinin Halfiye semtinde önceki gün bir ekmek fırını yakınında düzenlendiği söylenen saldırıyla ilgili görüntüler kafa karıştırdı. Rejimin ekmek kuyruğunda bekleyenleri hedef aldığını savunan muhalifler 60’a yakın kişinin öldüğünü belirtirken, El Arabiya ölü sayısının 300’ü aştığını öne sürdü. Saldırı sonrası çekilen görüntülerde, bir kişinin kanla kaplı yere temiz bir ekmek attığını gösteren görüntüler, vurulan yerin aslında fırın olmadığı iddialarına yol açtı. Resmi haber ajansı SANA da ordunun hava saldırısında son birkaç gündür semtte çok sayıda sivili öldüren ‘teröristleri’ hedef aldığını belirtti. Muhaliflerin BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin ziyareti sırasında Suriye karşıtı propaganda amacıyla saldırı sonrası çekilen görüntüleri katliam kanıtı olarak gösterdiği iddia edildi. Öte yandan Humus’ta ordunun muhaliflere karşı sarin gazı kullanması sonucu 7 kişinin öldüğü öne sürüldü.

Rusya emin: Esad kimyasal silah kullanmaz 


Suriye’de rejimin kimyasal silah kullanma riskiyle ilgili Batı’dan yapılan açıklamalara Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan itiraz geldi. Russia Today televizyonuna konuşan Lavrov, “Suriye’nin kimyasal silah kullandığını sanmıyorum. Eğer bu gerçekleşirse Şam için siyasi intihar olur. Bize Suriyelilerin kimyasal silahlarla bir şeyler yaptıkları şeklindeki söylenti veya dağınık bilgiler ulaştığında her seferinde iki veya üç defa bu bilgiyi kontrol ediyor ve direkt olarak Şam’a soruyoruz. Her defasında da asla kimyasal silah kullanma niyetleri olmadığı güvencesi alıyoruz” dedi. Lavrov ayrıca Batı’yı da eleştirdi: “Kötü teröristler ve kabul edilebilir teröristler ayrımı yapılmaya başlanması tehlikeli olur.”

Patriot endişesi 
Rus bakan, 2013 başında Türkiye ’ye konuşlandırılacak Patriot füzeleri için de “Türkiye sınırında gergin günler yaşandığının farkındayız. Türkiye’nin kendi güvenliğini savunma hakkını kabul ediyoruz. Ancak bölgeye askeri malzeme yığılması bu silahların kullanılması riskini arttırıyor” vurgusu yaptı. Lavrov, Patriot’ların İran’a yönelik olma ihtimali olduğunu ima etti: “Bazı uzmanlara göre Patriot füzelerinin Türkiye’de yerleştirildiği konum şüphe uyandırıyor. ‘Sadece Suriye kaynaklı olası tehditleri bertaraf etmek amaçlansaydı, füzeler başka noktalara konmalıydı’ diyorlar. Bu da bu füzelerin Suriye için değil İran’a karşı bir önlem olabileceği olasılığını düşündürüyor.” {EL ARABİYA-EL CEZİRE / AP-SANA}