Esad'a en büyük darbe

Esad'a en büyük darbe
Esad'a en büyük darbe

Şam da saldırının yaşandığı Ravda bölgesinin tamamen kapatılması nedeniyle gazeteciler görüntü alamadı.

'Şam Volkanı' adıyla Şam'a saldırılar düzenleyen muhalifler rejime öldürücü darbeyi güvenlik kabinesini hedef alarak indirdi. En az 5 kilit isim öldü.

ŞAM-BEYRUT / AP-REUTERS-BBC
Suriye rejimi muhalefet ayaklanmasının başladığı Mart 2011’den beri en ağır darbeyi dün aldı. Muhaliflerin ‘Şam Volkanı’ ve ‘Suriye Depremleri’ adıyla başkent Şam’da başlattıkları saldırıların 4. gününde Ravda semtindeki Ulusal Güvenlik Binası’nda düzenlenen üst düzey toplantıyı hedef alan intihar saldırısında Savunma Bakanı Davud Raca ve Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın kayınbiraderi olan Savunma Bakan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket dahil çok sayıda kişi öldü ya da yaralandı. Resmi haber ajansı SANA, toplantısı sırasında meydana gelen patlamada Raca, Şevket ve Esad’ın özel temsilcisi General Hasan Türkmani’nin öldüğünü teyit ederken İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim Şaar, İstihbarat Şefi Hişam Bahtiyar ve Muhaberat’ın Tahkikat Bölümü Başkanı Hafız Mahluf dahil çok sayıda kişinin yaralı olarak El Şami Hastanesi’ne kaldırıldığını duyurdu. Farklı kaynaklar Şaar ile Mahluf’un da öldüğünü öne sürdü. 

Saldırgan koruma mı?
Saldırının sorumluluğunu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ‘Liva el İslam’ adlı örgüt üstlenirken intihar eylemcisinin bakan koruması olduğu öne sürüldü. Bazı kaynaklar ise saldırının bomba yüklü araçla düzenlendiğini iddia etti. Liva el İslam Facebook’ta yayımladığı açıklamayla ‘Şam’daki kriz kontrol odasını’ hedef aldığını belirtti. ÖSO ise “Barbarca katliamlar yapan Ulusal Güvenlik Kurumu üyelerinin öldüğü yönündeki iyi haberi ilan ederiz” açıklamasını yaptı. Muhaliflerden Dr. Abdurrahman el Dımeşkiyye ise mayısta Sahabe Tugayları tarafından zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen üst düzey yetkililerin cesetlerinin dünkü intihar saldırısı mahalline getirildiğini ve intihar saldırısı süsü verildiğini iddia etti. 

‘Daha yeni başladık’
Türkiye ’de yaşayan ÖSO komutanı Riyad Esad twitter’dan “Şam’da büyük savaş başladı. Şam’ın yüzde 50’si kontrolümüzde. Önümüzdeki saatlerde Suriye ordusuna yönelik operasyonlar düzenleyeceğiz” mesajı verirken ÖSO sözcüsü Kasım Saadeddin “İşte bahsettiğimiz volkan bu. Daha yeni başladık” dedi. Başkenti özgürleştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Saadeddin, Şam’ı ellerine geçirinceye kadar savaşı sürdüreceklerini belirtti. Hükümet ise ordunun Şam’da güvenlik güçlerinin kontrolü tamamen ellerinde tuttuklarını ifade etti. Radikal’e konuşan Şam’daki kaynaklar, farklı kentlerden gelen ve ordunun son operasyonları nedeniyle Harasta ve Duma gibi Şam’ın banliyölerinden çıkan silahlı grupların Şam’ın çeşitli yerlerinde nokta vuruşları yaptığını ancak herhangi bir semtin muhaliflerin kontrolünde olması gibi bir durumun söz konusu almadığını kaydetti. Saldırı sonrası Esad’ın da yaşadığı eve ve meclise yakın olan Ulusal Güvenlik Binası’nın çevresi giriş çıkışlara kapatıldı. Bölgede çok sayıda asker ve tank konuşlandırıldı. Şam’a nazır bir tepede yer alan Başkanlık Sarayı çevresinde de şiddetli çatışmalar olduğu iddia edildi. Muhalifler Şam’da Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın kontrolündeki 4. Zırhlı Tugayları’nın askeri üssünü de hedef aldıklarını belirtirken Enformasyon Bakanlığı bu yöndeki haberleri reddetti. 

Anında atama
Esad birkaç saat içinde Raca’nın yerine Savunma Bakanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Fahd Casım el Feric atarken hükümet şu açıklamayı yaptı: “Silahlı Kuvvetler, kiralık katil çetelerin kökünü kazımaya kararlıdır. Bazı komutanları hedef alarak Suriye’yi zayıflatabileceklerini düşünenler hayal dünyasında yaşıyor” denildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında da “Terör saldırıları ordunun terörün kökünü kazımaya yönelik kararlılığı arttırmıştır” denildi.

Şam doğrudan Türkiye’yi suçladı
Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zuabi, Şam’da meydana gelen intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia ederken Türkiye’yi de sorumlu tuttu. El Zuabi “Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır” ifadelerini kullandı. Zuabi 4 milyon askeri bir araya getirecek güce sahip olduklarını savundu. { İSTANBUL /AA}

Hıristiyan bakan Esad’ın gözdesiydi
DAVUD RACA (Savunma Bakanı): Kabinenin Hıristiyan üyesi olarak öne çıkan 65 yaşındaki Raca, 1998’de korgeneralliğe terfi ettiği orduda, 2005’te orgenerallik rütbesine erişip bir yıl sonra Genelkurmay Başkanı Yardımcısı oldu. 2009’da Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturan Raca, 8 Ağustos 2011’den bu yana da Savunma Bakanlığı görevini sürdürüyordu. 19 Mayıs 2012’de Suriyeli üst düzey yetkililerin bir toplantısında, Raca, Asıf Şevket ve Hasan Turkmani’nin de aralarında bulunduğu 6 yetkilinin, muhaliflerce zehirlenerek öldürüldüğü öne sürülmüştü.

ASIF ŞEVKET (Savunma Bakanı Yardımcısı ve Esad’ın eniştesi)
61 yaşındaki Şevket, Şam Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde okuduğu 1980’lerde beşşar Esad’ın ablası Büşra ile tanıştı. Büşra Esad’ın erkek kardeşi Basil Esad, o dönemde bu ilişkiye şiddetle karşı çıkmış ve Şevket’i 4 kez hapse attırmıştı. Fakat Basil, 1994’te bir trafik kazasında öldü. Bir yıl sonra Büşra’yla evlenen ve 2005-2009’de Askeri İstihbarat Şefi olan Şevket, 2009-2011 arasında Genelkurmay Başkanı Yardımcısı olarak görev yaptı, 2011’de ise Savunma Bakanı Yardımcılığı’na atandı. 19 Mayıs 2012’deki zehirlenme olayında öldüğü öne sürülen Şevket’in son dönemde Beşşar Esad’la arasına soğukluk girdiği iddia edilmişti.

HASAN TURKMANİ (Devlet Başkanı Yardımcısı’nın Sekreteri)
Topçu teğmen olarak 1954’te orduya katılan Turkmani, 2002’de Genelkurmay Başkanlığı’na atandı. Sünni olduğu için orduda mezhebi çeşitlilik sağlayacak olmasından ötürü bu göreve atandığı düşünülen Turkmani 2004-2009’da Savunma Bakanı’ydı. 77 yaşındaki Turkmani 2009’da Beşşar Esad tarafından ‘Devlet Başkanı Yardımcısı Sekreterliği’ne atandı.

MUHAMMED İBRAHİM EL ŞAAR (İçişleri Bakanı)
1971’de orduya katılan El Şaar, jandarma komutanlığı ve cezaevi müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. 14 Nisan 2011’de İçişleri Bakanlığı’na atanan El Şaar, AB’nin 10 Mayıs 2011’de yaptırım listesine aldığı 13 kişiden biriydi. 61 yaşındaki El Şaar evli ve 5 çocuk babası.

HİŞAM BAHTİYAR (Milli Güvenlik Danışmanı)
2001-2005’te İstihbarat Şefi olarak görev yapan Bahtiyar ayrıca Baas Partisi’nin Milli Güvenlik Bürosu Bölge Şefi’ydi. 2006’da ABD Hazine Dairesi’nin ‘Suriye hükümetinin terör örgütlerine verdiği desteğe katkıda bulunduğu’ gerekçesiyle Amerikan vatandaşları ve kuruluşlarıyla iş yapması yasaklanan Bahtiyar, 2007’de ABD’ye girişi yasaklanan Suriyeliler listesinde yer aldı. 71 yaşındaki Bahtiyar geçen yıl Dera’da güvenlik güçlerini protestoculara karşı güç kullanmaya teşvik etmekle suçlanmıştı. ABD bu yüzden Suriye Milli Güvenlik Kurulu’nu yaptırım kapsamına aldı.